6 faktów o których musisz wiedzieć, aby dobrze kupić mieszkanie!

W temacie: Banki i kredyty, Porady

Młoda paraSkończyłeś właśnie upragnione studia, podjąłeś pierwszą pracę i wkroczyłeś w samodzielne życie? Wynająłeś pokój albo kawalerkę w mieście swoich marzeń i z uśmiechem patrzysz w przyszłość?

Gratulacje, jednak czy do szczęścia nie brakuje Ci własnego M? Własnego kąta, który będziesz mógł urządzić dokładnie tak jak chcesz? Własnego skrawka całkowitej prywatności i spokoju?

Jesteśmy pewni, że na to zasługujesz, wiemy jak trudno młodym ludziom kupić własne mieszkanie, tym bardziej w dzisiejszych czasacha gdy kryzys panuje na rynkach a kurs złotówki pozostawia wiele do życzenia.

Rządowe dopłaty do kredytów

Rządowe dopłatyJeżeli jesteś w związku małżeńskim, to decydując się na kredyt w złotówkach, możesz liczyć na pokaźną dopłatę od państwa. W rządowym programie „Rodzina na swoim” państwo spłaca połowę miesięcznych odsetek przez osiem kolejnych lat. Od 1 stycznia wzrósł próg maksymalnej ceny za metr kwadratowy kwalifikującej się do dopłat. Aktualnie jest to: Warszawa: 7143 zł, Poznań: 6335, Wrocław: 5679 zł. Za takie pieniądze można przebierać w ofertach deweloperów, a dzięki dopłacie możesz obniżyć ratę nawet o 1000 zł miesięcznie.

Kredyt z dopłatą może być wykorzystany na zakup lub budowę mieszkania o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 75 mkw lub domu jednorodzinnego o powierzchni nie większej niż 140 mkw. Dopłaty kwalifikują się do zakupu mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Twoje mieszkanieWybór nie jest łatwy, gdyż każda opcja ma swoje plusy i minusy. Nowe mieszkanie prosto od dewelopera możesz urządzić całkowicie po swojemu, jednak doprowadzenie go od stanu deweloperskiego do użytkowego kosztuje sporo pieniędzy, nie mówiąc o nerwach i czasie. Nowe mieszkania budują się zwykle na nowych osiedlach będących głównie na obrzeżach miasta. Często bywa tak, że występują tam problemy z dostępem do mediów miejskich, ogrzewana, internetu czy sklepów.

W podobnej cenie, jak mieszkanie deweloperskie, możesz nabyć kilkuletnie mieszkanie z rynku wtórnego. Mieszkania takie znajdują się zazwyczaj w dużo lepszych lokalizacjach, otoczenie bloków jest ładnie wykończone. Najlepiej gdy w mieszkanie nie wymaga większych remontów, wtedy wystarczy odświeżające przemalowanie i można się wprowadzać. Minusem jest scheda po wcześniejszych właścicielach, zatem warto wybrać mieszkanie, które zostało z sensem urządzone.

Aby podjąć właściwą decyzję, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „Czego oczekuję od swojego mieszkania?” i trzymać się swojego wyboru.

Targuj się o cenę mieszkania!

Procenty na domachDawno minęły czasy, gdy to deweloperzy dyktowali warunki sprzedaży mieszkań, żądali zaliczek, przedpłat, a mieszkanie oddawali za 2 lata. Teraz klient jest panem i oni muszą zacząć walczyć o Ciebie. To Ty posiadasz pieniądze, kapitał, Ty masz to, czego deweloperom brakuje najbardziej. Mając takiego asa w rękawie, możesz postawić twarde warunki i wynegocjować ceny niższe nawet o 10-15% od i tak już obniżonych cen obowiązujących w cenniku dewelopera. Atrakcyjnych ofert mieszkaniowych na rynku jest wiele, podejdź do kilku deweloperów i wybadaj sytuację. Im deweloper bardziej zdesperowany, tym skłonny będzie na większe upusty lub gratisy.

Kredyt w złotówkach czy w CHF?

ZłotówkiDecydując się na kredyt w rodzimej walucie zyskujesz bezpieczeństwo stabilności kwoty kredytowej, jednak konsekwencją są wyższe raty przewyższające kredyt w CHF nawet do 1000 zł. Natomiast kredyt walutowy we frankach szwajcarskich obarczony jest ryzykiem zmiany kursu waluty w stosunku do złotego, jednak dzięki różnicy w stopach procentowych miesięczne raty są znacznie niższe.

Warto brać kredyt w walutach obcych w czasie, gdy złoty jest słaby. Kursy walut poruszają się cyklicznie, po dużym osłabieniu złotego przyjdzie czas na jego wzmocnienie, wtedy wraz z umacnianiem się złotego Twój kredyt i raty się zmniejszą.

Wybierz dobry bank!

Napis bankWarto porządnie zastanowić się nad wyborem dobrego banku, któremu powierzymy hipotekę swojego przyszłego mieszkania. Wiele osób bagatelizuje tę sprawę sądząc, że wszystkie banki proponują te same warunki. Musisz wiedzieć, że to nie jest prawda! Bądź świadom wszystkich kosztów, jakie kredyt hipoteczny pociągnie za sobą oraz wszystkich plusów i minusów tegoż kredytu. Podstawowe parametry kredytu to:

  • prowizja za udzielenie kredytu – jednorazowa opłata, którą pobiera bank przed wypłaceniem kredytu
  • prowizja za niski wkład własny – jednorazowa opłata pobierana przed uruchomieniem kredytu, w przypadku gdy wielkość kredytu jest większa niż 80% wartości nieruchomości
  • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu – opłata ta pobierana jest w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu lub przeniesienia kredytu do innego banku
  • wszelkiego rodzaju obowiązkowe składki: na życie, od utraty pracy, od niezdolności do pracy
  • obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości
  • spread kursowy w przypadku kredytów walutowych
  • prowizje za prowadzenie rachunku powiązanego z kredytem
Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj