W lutym mieszkania najbardziej zdrożały w Opolu

W temacie: Aktualności, Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Polskie miasto z lotu ptakaW lutym mieszkania na rynku wtórnym najbardziej zdrożały w Opolu, Szczecinie i Katowicach – wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net i doradców finansowych Open Finance.

Największy spadek cen w porównaniu ze styczniem odnotowano w Gdyni, Olsztynie i Sopocie.

Najwięcej, bo o 2,7 proc. w stosunku do stycznia wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Opolu – do 4 tys. 84 zł. Drugi był Szczecin (wzrost o 1,5 proc.), a trzecie Katowice (wzrost o 1,1 proc.) – za metr kwadratowy trzeba było zapłacić odpowiednio: 4 tys. 999 zł i 4 tys. 170 zł.

„Wielu właścicieli rezygnuje z pozbywania się nieruchomości i wycofuje swoje oferty sprzedaży. Na transakcje, często kosztem znacznych ustępstw cenowych, decydują się głównie ci, którzy pilnie potrzebują gotówki” – podkreślają autorzy raportu.

Z analizy wynika, że ceny mieszkań najbardziej spadły w Gdyni, Olsztynie i Sopocie – odpowiednio o 3,9 proc., 2,8 proc. i 1 proc. Metr kwadratowy mieszkania kosztował tam w lutym: 6 tys. 714 zł, 4 tys. 826 zł, 10 tys. 485 zł.

W lutym skala obniżek w stolicy była niewielka; metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio 9 tys. 89 zł, czyli o 0,6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Według raportu InfoMonitora i Biura Informacji Kredytowej z lutego br., „nieterminowo spłacanych jest zaledwie 0,9 proc. ogólnej liczby kredytów hipotecznych”.

W świetle tych danych skala problemu +złych kredytów+ jest w Polsce kilkanaście razy mniejsza niż w USA. Tam, zgodnie z szacunkami CNN Money, problem ze spłatą dotyczy ok. 11 proc. kredytów hipotecznych. Wierzyciele – głównie banki – aby wyegzekwować należności, masowo przejmują od dłużników nieruchomości i sprzedają je na licytacjach po cenach niższych od cen rynkowych. W Polsce takie sytuacje jak dotąd należą do rzadkości” – podkreślają eksperci.

W raporcie uwzględniono 21 tys. 47 ofert mieszkań wystawionych w lutym do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne.

GUS: liczba oddanych mieszkań spadła w lutym o 5,8 proc.

Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła w lutym 2009 roku o 5,8 proc. wobec analogicznego okresu 2008 roku i wyniosła 10.339 – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Równocześnie liczba oddanych mieszkań w lutym wobec stycznia spadła o 47,1 proc.

W ciągu 2 miesięcy 2009 roku oddano 29.880 mieszkań, o 16,6 proc. więcej niż w 2 pierwszych miesiącach 2008 roku.

Tagi: , , , ,

Skomentuj