Średnio wynegocjujesz 4% ceny ofertowej mieszkania

W temacie: Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

ZłotówkiObecna sytuacja na rynku mieszkaniowym sprzyja negocjacjom. Sieć biur nieruchomości Metrohouse S.A. przeprowadziła wśród internautów ankietę na temat możliwości negocjacji ceny mieszkania. Wyniki wskazują, że sprzedający powinni przygotować się na długie rozmowy o ostatecznej cenie sprzedaży. Rzeczywistość jest nieco inna.

Wyniki ankiety

Firma Metrohouse zapytała internautów odwiedzających stronę www.metrohouse.pl „Jak sądzisz, ile można wynegocjować przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?”. Wyniki wskazują, że ponad połowa (59%) biorących udział w badaniu internatów twierdzi, że obecnie możliwe jest wynegocjowanie ponad 10% ceny ofertowej mieszkania. Prawie co czwarty internauta (24%) uważa, że granica możliwych negocjacji zawarta jest w przedziale 5-10% ceny ofertowej. 17% internautów twierdzi, że obecnie można wynegocjować nie więcej niż 5% ceny ofertowej mieszkania.

Wyniki ankiety pokazują, że obecnie na rynku mamy do czynienia ze stanowczą polityką negocjacyjną kupujących dokonujących zakupów na wtórnym rynku nieruchomości. – Wśród nabywców przeważa przekonanie, że nadal ceny ofertowe mieszkań są przeszacowane i istnieją duże możliwości negocjacji cen, analizuje wyniki Grzegorz Kędzierski, dyrektor sprzedaży firmy Metrohouse. – Większość internautów biorących udział w sondzie wyraża przekonanie o możliwości wynegocjowania kwot wyższych niż 10% ceny ofertowej nieruchomości. Jednak rzeczywistość pokazuje, że tak duży margines negocjacji jest możliwy w nielicznych przypadkach, dodaje Grzegorz Kędzierski.

Rzeczywiste różnice między ceną ofertową a transakcyjną

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest szansa na istotne negocjacje ceny mieszkania warto przyjrzeć się zawartym w tym roku transakcjom sprzedaży dokonanych za pośrednictwem brokerów Metrohouse. Wyniki analizy cen transakcyjnych pokazują, że w 60% transakcji kupującym udało się wynegocjować mniej niż 5% ceny ofertowej nieruchomości. 29% ogółu przeprowadzonych transakcji wskazuje na negocjacje cenowe w przedziale 5-10% ceny ofertowej. Najwyższe poziomy negocjacji (powyżej 10% różnicy między ceną ofertową a transakcyjną) odnotowano w 11% transakcji.

– Porównując wyniki ankiety i rzeczywiste poziomy negocjacji w zawartych transakcjach widać dużą dysproporcję pomiędzy potencjalnie zgłaszanym przekonaniem o możliwościach negocjacji a realnymi liczbami, wyjaśnia Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse. – Przeprowadzone za naszym pośrednictwem transakcje charakteryzowały się średnio 4% różnicą pomiędzy wystawioną ceną ofertową a ceną transakcyjną. Jednak to tylko średnia, oczywiście w wielu przypadkach udaje się wynegocjować więcej. W jednym z przypadków cena podczas negocjacji spadła np. o 75 000 zł!, opowiada Mariusz Kania.

źródło: prnews.pl

Tagi: , , , , ,

One comment
Skomentuj »

  1. Tak się tylko zastanawiam czy przeciętna osoba tak naprawdę potrafi negocjować? Szkolę z negocjacji przedstawicieli handlowych i osoby zawodowo zajmujące się negocjowaniem i większość z nich po prostu pyta o zniżki, polepszenie warunku kontraktu itp.

Skomentuj