Ceny mieszkań przestały spadać, ożywia się popyt!

W temacie: Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Sprzedaż domów wzrastaKoniec spadków cen? Według analityków redNet Consulting w I kwartale średnia cena mieszkań sprzedanych przestała spadać. Jednocześnie twierdzą, że deweloperzy odnotowują od marca wzrost sprzedaży mieszkań.

Najnowszy raport opracowany przez redNet Consulting opisuje sytuację w ośmiu miastach Polski w I kwartale 2009 r. Analitycy z redNet Consulting twierdzą, że średnia cena mieszkań sprzedanych przestała spadać już od stycznia. – Od początku roku podlega bardzo niewielkim wahaniom – zauważają analitycy.

Co to oznacza dla klientów?

Na pewno nie trzeba się bać, że mieszkania szybko zaczną drożeć. W 2009 r. tak się nie stanie. – Deweloperzy jednak mogą być nieco mniej skłonni do przyznawania rabatów – uważają analitycy.

Z raportu wynika, że złe dotąd nastroje deweloperów mogą się poprawić. Od lutego bowiem rośnie liczba sprzedanych mieszkań. Np. w Warszawie w IV kwartale 2008 r. deweloperzy sprzedali 874 mieszkania. Eksperci z redNet Consulting szacują, że w I kwartale tego roku liczba ta sięgnie 1250. Jest więc poprawa, ale do rekordowego II kw. 2007 r., kiedy stołeczni deweloperzy sprzedali ponad 5 tys. mieszkań, droga daleka.

Ceny sprzedanych mieszkań

Analitycy obliczyli, że średnia cena ofertowa (dla ośmiu aglomeracji) wynosi obecnie nieco ponad 8 tys. zł za mkw. Widać jednak wyraźnie, że sprzedający skłonni byli do negocjacji: ceny mieszkań sprzedanych są średnio o 14,3 proc. niższe od ofertowych. – Oznacza to, że w dalszym ciągu utrzymuje się rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami klientów oraz deweloperów w zakresie poziomu cen – zauważają analitycy. Co ciekawe mimo tych rozbieżności spadek cen w ostatnich miesiącach wyhamował.

Analitycy obliczyli, że jeszcze w lutym w niektórych miastach obserwowane były 10 proc. spadki, a już w marcu większe obniżki widoczne były już tylko w Poznaniu (6,4 proc.) i Szczecinie (5,2 proc.). Dlaczego tak się dzieje? – W tych miastach sprzedawało się bardzo niewiele mieszkań a średnia cena ze względu na mały wolumen była niewspółmiernie zawyżona w porównaniu do innych miast (przykładowo w Poznaniu cena mieszkań sprzedanych jest wyższa niż np. we Wrocławiu czy Krakowie). W pozostałych miastach średnia cena ofertowa mieszkań, które znalazły nabywców była tylko nieznacznie niższa niż w lutym lub nawet lekko wzrosła (np. w Gdańsku) – tłumaczą analitycy.

Zmiany cen mieszkań

Co dalej i co z tego wynika?

Takie pytanie zadaje sobie wielu klientów, którzy wciąż wahają się czy kupić mieszkanie teraz czy czekać. Specjaliści z redNet Consulting zauważają w raporcie, że I kwartał 2009 r. można określić czasem przebudzenia. – Po bardzo słabych (z punktu widzenia sprzedaży) miesiącach grudniu i styczniu, nadeszło ożywienie. Rzecz jasna nie jest to powrót do czasu hossy, jednak od początku roku sprzedaż wyraźnie poprawia się. Potwierdza to nasze styczniowe prognozy, w których staraliśmy się udowodnić tezę, że dla tych którzy zastanawiają się nad kupnem mieszkania, najlepszym czasem jest piewsza połowa tego roku – przekonują specjaliści z redNet Consulting. Zauważają też, że duża część projektów mieszkaniowych planowanych na 2009 rok, została wstrzymana.

– Według naszych szacunków zarzucono lub przesunięto nawet 9 na 10 nowych inwestycji – czytamy w raporcie. To oznacza, zdaniem analityków, że dostępna oferta będzie się kurczyć. – Należy pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy nie przybywa nowych inwestycji, każde sprzedane mieszkanie pomniejsza dostępną ofertę. Jako pierwsze będą się sprzedawać najbardziej atrakcyjne mieszkania. Spodziewamy się, że najbliższy czas będzie jeszcze dobrym do zakupu – twierdzą analitycy redNet Consulting.

źródło: monitornieruchomosci.pl

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj