Warto pospieszyć się z zakupem

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

MieszkaniaNa skutek kryzysu gospodarczego zasobność portfeli zmniejsza się z dnia na dzień. Coraz trudniej również o dobry kredyt. Nie jest to jednak jednoznaczne z rezygnacją z zakupu własnego M.

Warto więc rozejrzeć się za nieco mniejszym mieszkaniem. Co zatem mają do zaoferowania deweloperzy w segmencie najmniejszych lokali?

Chętni na zakup lokum o powierzchni do 40 mkw. bogaty wybór inwestycji znajdą na osiedlach peryferyjnych. Sporo ofert dostępnych jest na Białołęce. Pomiędzy ulicą Światowida i ulicą Strumykową Dom Development SA kończy projekt Akacje 11.

Obecnie w ofercie dewelopera dostępnych jest 7 z 15 mieszkań w przedziale do 40 mkw. Inwestor zakłada, że pierwsi mieszkańcy otrzymają klucze w grudniu tego roku. W innej inwestycji Dom Development na Białołęce, osiedlu Derby (etapy 13., 16., 17.), powstało 141 lokali tej wielkości, z czego w sprzedaży dostępnych jest 40. Mieszkania do 40 mkw. są również obecne w ofercie JW Construction Holding SA.

W drugim etapie projektu Lewandów Park deweloper zaplanował powstanie kilku takich lokali, w tym kawalerek o powierzchni 28 mkw. Za M1 zapłacimy maksymalnie 210 tys. zł. Cena mieszkań dwupokojowych o metrażu 39 mkw. waha się od 6,5 tys. zł do 6,8 tys. zł z metr. Za własny kąt tej wielkości nie zapłacimy zatem więcej jak 300 tys. zł. Lewandów Park II ukończony zostanie w II kwartale 2010 r.

Dużo najmniejszych lokali znajdziemy także na terenie dawnej fabryki Plasomat przy ulicy Gryczanej we Włochach. Osiedle Tęczowe buduje tutaj Dolcan. Na ponad 5 hektarach powstanie zespół budynków wielorodzinnych po 22 mieszkania w każdym. Wszystkie obiekty przystosowane będą dla osób niepełnosprawnych, co obecnie jest rzadkością. W pierwszym etapie inwestor przewiduje wybudowanie 70 lokali jednopokojowych o powierzchni od 31,14 do 33,98 mkw. Cena 1 mkw. wynosić będzie 6,5 tys. zł. Termin realizacji inwestycji to III kwartał 2010 r. Jak dotąd większość mieszkań o najmniejszym metrażu powstała głównie w dużych osiedlach na peryferiach Warszawy.

Jednak deweloperzy, reagując na wzrastający popyt na tego typu mieszkania, modyfikują swoją ofertę również w dogodniejszych lokalizacjach. Na Ochocie przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstaje Vermera budowana przez Sando Inmobiliaria Polska. Zaletą inwestycji będą tereny zielone. Osiedle zostanie ogrodzone, wewnątrz zaplanowano ogród otoczony skrzydłami budynku. W jego części przewidziano kameralny plac zabaw dla dzieci. Hiszpański deweloper zaprojektował wybudowanie kilkunastu lokali do 40 mkw. Cena mieszkania wynosić będzie od 9,2 do ponad 10 tys. zł.

Jak twierdzi Łukasz Madej z ProDevelopment, najmniejsze lokale wracają do łask. Obecnie deweloper ma do wyboru sprzedać większe mieszkanie po znacznie niższej cenie lub obniżyć oferowany metraż. Chętni na zakup lokalu do 40 mkw. powinni się się jednak śpieszyć, tego typu oferty znajdują kupców najszybciej, a ich ceny wzrastają. W Europie Zachodniej w tym samym projekcie różnica w cenie 1 mkw. mieszkań najmniejszych i największych jest nawet dwukrotna. W Polsce rozpiętości nie są jeszcze aż tak widoczne, jednak trend ten powoli pojawia się również nad Wisłą.

źródło: Dziennik

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj