Coraz częściej można zamówić mieszkanie wykończone pod klucz

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

Deweloperzy oferują wykończone mieszkaniaObecna sytuacja na rynku mieszkaniowym, szczególnie w dużych miastach, to rynek klienta.

Kupujący dyktują warunki, a zadaniem deweloperów jest jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom. Bezpowrotnie skończyły się czasy, kiedy sama możliwość zakupu mieszkania była luksusem.

Współczesny klient to osoba mająca świadomość swojej silnej pozycji, a jego oczekiwania względem jakości wykończeń, estetyki i cen rosną z roku na rok. Deweloperzy stają na głowie, aby im sprostać. Nabywcom, którzy cenią sobie swój czas, coraz częściej oferuje się możliwość wykończenia mieszkania, czyli tzw. standard pod klucz.

Dowodem na rosnące zainteresowanie takimi mieszkaniami mogą być oferty reklamowane przez największe polskie firmy deweloperskie. J.W. Construction taką możliwość przywróciło w sierpniu ubiegłego roku, po kilkuletniej przerwie (firma realizuje jedno ze swoich osiedli również na Wybrzeżu, w Gdyni). Dom Development natomiast sprzedaje mieszkania praktycznie wyłącznie wykończone pod klucz.

– W okresie od lipca 2008 roku do stycznia 2009 roku mieszkania wykończone pod klucz stanowiły blisko 70 procent wszystkich sprzedanych przez naszą firmę lokali – wyjaśnia Radosław Bieliński, specjalista ds. marketingu w Dom Development.

Coraz więcej faktów przemawia za kupnem mieszkania w stanie gotowym i coraz więcej firm wybrzeżowych w wykańczanych budynkach urządza apartamenty i mieszkania pokazowe, które przedstawiają nie tylko możliwości aranżacyjne określonych lokali, ale są również propozycją dewelopera w sferze standardu wykończenia. Dodatkowym bodźcem okazała się polityka bankowa i program „Rodzina na swoim”.

Ten pierwszy czynnik zadziałał mobilizująco poprzez wprowadzenie ograniczeń kredytowych. Banki nie tylko nie chcą pożyczać na więcej niż 100 procent wartości nieruchomości, ale wprowadzają – w różnym wymiarze procentowym – obowiązek posiadania wkładu własnego, na który potencjalny kupiec musi przeznaczyć zgromadzone oszczędności. Kupienie mieszkania wykończonego jest w wielu przypadkach jedynym wyjściem.

W większości miast nowe współczynniki, uwzględniane przy kredytowaniu w ramach programu „Rodzina na swoim” z powodzeniem wystarczają na kupno mieszkania wykończonego.

Wybór ten nie oznacza wcale, że wszyscy klienci, którzy wybiorą taką opcję, w danej firmie będą mieszkać w identycznie zaprojektowanych mieszkaniach. Klientom, którzy się na taką opcję decydują, deweloperzy oferują z reguły trzy zróżnicowane cenowo pakiety wykończenia. W ramach kwoty, jaka doliczana jest do metra mieszkania – mogą wybrać wykończenie. W cenę każdego z pakietów wliczone zostały: materiały oświetleniowe (w tym lampy wiszące i kinkiety), wykładziny, ceramika łazienkowa i kuchenna, płytki gresowe, panele podłogowe oraz drzwi i klamki. Z puli produktów w każdym standardzie zainteresowany może wytypować te, które najbardziej przypadną mu do gustu. Pakiety różnią się między sobą przede wszystkim półką cenową artykułów.

Wielu klientów nie decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania, gdyż według nich opóźniłoby to czas wprowadzenia się do lokalu. Wybierając opcję pod klucz, można zaoszczędzić także pieniądze. Jak? Poprzez różnicę w kwocie podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Wynosi on bowiem 22 procent, podczas gdy usługa wykończenia przez dewelopera objęta jest podatkiem w wysokości 7 procent. Dodatkową zaletą jest możliwość wliczenia kosztów wykończenia w kwotę kredytu. Dzięki temu, zaciągając hipotekę, otrzymamy od razu gotówkę na przygotowanie lokalu do przeprowadzki.

źródło: Kurier Lubelski

Tagi: , , ,

Skomentuj