„Rodzina na swoim” bije rekordy popularności

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty, Promocje i okazje

Rodzina na swoimKwiecień to kolejny rekordowy miesiąc pod względem sprzedaży preferencyjnych kredytów mieszkaniowych. Program jest korzystny zarówno dla klientów, jak i deweloperów oraz banków.

Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania powstała z myślą o małżonkach i osobach samotnie wychowujących przynajmniej jedno małoletnie dziecko, dziecko – bez względu na jego wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny oraz dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach.

Dopłatami objęta jest rata odsetkowa przypadająca na maksymalnie 50 m2 powierzchni użytkowej w przypadku mieszkania oraz 70 m2 powierzchni użytkowej dla domu jednorodzinnego, przy czym powierzchnia kredytowanego mieszkania nie może przekraczać 75 m2, zaś domu jednorodzinnego 140 m2.

Przez dość długi okres zainteresowanie programem „Rodzina na swoim” było niewielkie w stosunku do oczekiwań. Przeszkadzały przede wszystkim limity cenowe mkw. lokali, określone w ustawie. 2 stycznia weszła jednak w życie nowelizacja ustawy, która wprowadziła korzystne zmiany – możliwość przystąpienia osób z najbliższej rodziny do umowy kredytu preferencyjnego oraz wzrost mnożnika (z 1,3 do 1,4) stosowanego do ustalenia limitu ceny. Tym samym rozszerzyła się zarówno liczba potencjalnych kredytobiorców, jak i liczba ofert spełniających kryteria programu. Coraz większe problemy ze sprzedażą gotowych mieszkań skłoniły także wielu deweloperów do dostosowania cen wybranych mieszkań do kryteriów rządowego programu, co dodatkowo zwiększyło ich podaż.

Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w kwietniu udzielono 2288 kredytów na łączną kwotę ponad 396 mln zł, a więc ich rekordową ilość. Dla porównania w styczniu udzielono – 669 kredytów na kwotę 99 mln zł, w lutym – 1319 kredytów na kwotę 200 mln zł, a w marcu – 2203 kredyty na kwotę 361 mln zł.

Najwięcej kredytów z dopłatą, w okresie od stycznia do kwietnia tego roku, udzielono w Warszawie (402), Gdańsku (188) i we Wrocławiu (174). Biorąc pod uwagę pozostałe obszary, z wyłączeniem miast wojewódzkich, najwięcej kredytów udzielono w województwie śląskim (669), wielkopolskim (432) i mazowieckim (428).

Kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” jest obecnie dostępny w 9 bankach: Banku PKO BP SA, Banku Pekao SA, Gospodarczym Banku Wielkopolski SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA, Mazowieckim Banku Regionalnym S.A., Banku Pocztowym SA., Alior Banku S.A., Dombanku Hipotecznym Oddział Getin Bank S.A. oraz Pekao Banku Hipoteczny S.A. Trwają rozmowy z kolejnymi bankami zainteresowanymi przystąpieniem do programu.

Z programu korzystają zarówno klienci, dla których bardzo często kredyt preferencyjny jest jedyną szansą na sfinansowanie zakupu mieszkania, jak i deweloperzy, którzy w obecnej sytuacji rynkowej mogą wyprzedać choćby część gotowych mieszkań.

źródło: Inwestycje.pl

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj