Przybywa tanich mieszkań. Ceny stabilne

W temacie: Aktualności, Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Przybywa tanich mieszkańW ciągu 12 miesięcy najbardziej potaniały mieszkania w Sopocie.

Analitycy szybko.pl i Open Finance podkreślają, że już od kilku miesięcy zarówno sprzedający jak i kupujący oczekują na informacje o tym jak bardzo spadły ceny mieszkań.

Ceny na huśtawce. Ale wahania niewielkie

– Nikt nie spodziewa się nagłego zwrotu akcji, aczkolwiek w niektórych lokalizacjach obniżki w skali roku są nieznaczne, a są miesiące kiedy mamy do czynienia z niewielkimi skokami wzwyż- czytamy w najnowszym raporcie.

Przykładem na to jest Gdynia, gdzie w skali roku cena obniżyła się jedynie o 1,5 proc. proc., a w kwietniu wzrosła o 0,6 proc.. Drugą taką lokalizacją jest Lublin, gdzie w ciągu roku średnie ceny spadły o 2,1 proc., a w ostatnim miesiącu wzrosły o 0,7 proc.. W kwietniu wzrosła również średnia cena w Opolu (o 0,7 proc.) i Białymstoku (0,2 proc.), a nie uległa zmianie w Łodzi. Te nieznaczne wzrosty nie są jednak oznakami zmiany trendu, choć wskazują na stabilizację cen w tych konkretnych lokalizacjach.

Największe obniżki cen średnich w kwietniu miały miejsce w Szczecinie (3 proc.), Sopocie (3 proc.) i Olsztynie (2,7 proc.). Tym samym zmienił się lider klasyfikacji największych spadków cen w skali roku.

W marcu był to Kraków, a w kwietniu pierwsze miejsce, ze spadkiem powyżej 13 proc., zajął Sopot. W przypadku Sopotu w zeszłym roku w kwietniu zaczynała się sezonowa zwyżka cen. Tegoroczna obniżka jest więc kolejnym potwierdzeniem ogólnego trendu spadkowego, choć w przypadku Sopotu nie można wykluczyć okresowej zwyżki w miesiącach letnich.

Przybywa tańszych mieszkań

W ciągu ostatnich 12 miesięcy radykalnie zmieniła struktura ofert we wszystkich miastach. Wszędzie kilkukrotnie zwiększyła się liczba najtańszych mieszkań. W Warszawie mieszkań w cenie poniżej 8 tys. za metr jest obecnie ponad 35 proc., kiedy w zeszłym roku stanowiły niecałe 16 proc. oferty. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w pozostałych miastach. W Krakowie w I kwartale 2008 roku mieszkań
w cenie do 6 tys. za metr było 5,7 proc., obecnie jest to 24,7 proc..

We Wrocławiu mieszkania do 6 tys. stanowią obecnie niemal 1/3 oferty, podczas gdy rok temu było to 2,28 proc.. W Gdańsku w tej samej cenie jest teraz 36,7 proc. ofert, przed 12 miesiącami było to 13,1 proc..

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj