Kredyt z dopłatą rośnie jak na drożdżach

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty

Rodzina na swoimKwiecień był kolejnym miesiącem wzrostu liczby kredytów udzielanych w ramach programu „Rodzina na swoim”. Przyznano ich 2288 na łączną kwotę ponad 396 mln zł. W marcu odpowiednio: 2203 i 361,5 mln zł.

Z najnowszego zestawienia Expandera wynika, że obecnie przeciętne oprocentowanie (mediana) nowych kredytów w euro wynosi 5,07%. Tylko w tym roku obniżyło się o 1,28 pkt proc. To zasługa spadających stóp rynkowych, bowiem marże dla kredytów euro wzrosły w tym roku średnio o 0,9 pkt. proc. Utrzymuje się bardzo duża rozpiętość między najniższą i najwyższą stawką marży na rynku (od 2,1% do 5,7% dla kredytu na 300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego). Teoretyczna rata nowego kredytu w euro zaciągniętego z przeciętną stawką marży oraz spreadem walutowym na poziomie 24 groszy, wynosi obecnie 1716 zł.

– Jeśli przyjmiemy, że w ramach „Rodziny na swoim” miesięcznie będą udzielane kredyty na kwotę 400 mln zł, rocznie da to tylko niecałe 5 mld zł. To nie powala na kolana. W 2007 roku wartość wszystkich kredytów hipotecznych wyniosła bowiem ponad 60 mld zł – mówi Paweł Majtkowski. Dodaje jednak, że dzięki programowi, rynku nie dotknęła całkowita stagnacja.

„Rodzina na swoim” ożyła na początku tego roku, bo wzrosły limity cen metra kwadratowego mieszkania, od których można się starać o dopłaty (limit nie może przekroczyć o więcej niż 40 proc. podanych przez GUS średnich kosztów budowy domu lub mieszkania w województwie lub mieście wojewódzkim). Na to nałożył się jeszcze związany z kryzysem spadek cen mieszkań.

Te dwa czynniki spowodowały, że duża liczba osób zdecydowała się skorzystać z kredytów z budżetową dopłatą do odsetek. Tym bardziej, że po raz drugi limit ceny metra kwadratowego został podniesiony z początkiem kwietnia. W Warszawie wzrósł np. z 7143 zł do 7257 zł. Podobnie było we wszystkich miastach wojewódzkich i regionach. Dzięki temu przybyło mieszkań, które mogą być objęte dopłatami. W tej chwili w Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Zielonej Górze aż 86 proc. mieszkań przeznaczonych do sprzedaży może być objęte programem. W Poznaniu odsetek ten wzrósł z 36 do 52 proc., w Warszawie zaś z 7 do 15 proc.

Jak podał Bank Gospodarstwa Krajowego, w pierwszych czterech miesiącach tego roku najwięcej rodzin, bo 402, z takich kredytów skorzystało w Warszawie. W Gdańsku – 188, we Wrocławiu – 174, w Łodzi – 169, a w Krakowie – 150. Wśród województw liderem jest śląskie, gdzie kredyty w ramach programu zaciągnęło 669 rodzin. Na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska – 432, a na trzecim Mazowsze – 428 kredytów.

źródło: prnews.pl

Tagi: , , , , ,

Skomentuj