Są pieniądze na „Rodzinę na Swoim”

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty

Preferencyjne kredyty mieszkanioweZainteresowanie rządowym programem ciągle rośnie. Nie należy się jednak obawiać wyczerpania środków przeznaczonych na dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Kwiecień był kolejnym miesiącem rekordowej liczby preferencyjnych kredytów mieszkaniowych udzielonych w ramach programu „Rodzina na swoim”. Od początku roku do końca kwietnia udzielono łącznie blisko 6,5 tysiąca kredytów. Na podstawie analiz eksperckich oraz konsultacji pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a Ministerstwem Infrastruktury na 2009 r. zaplanowano kwotę 80 mln zł na dopłaty do kredytów w ramach „Rodziny na swoim”, co według szacunków pozwoli na udzielenie 17,9 tys. kredytów na łączną kwotę 2,2 mld zł.

Rosnąca popularność programu pozwala przypuszczać, że plan ten może zostać przekroczony o około 20 procent. Nie oznacza to jednak, że zabraknie pieniędzy na dopłaty. Bank Gospodarstwa Krajowego jest przygotowany na taką sytuację. W przypadku wcześniejszego wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków Bank może wystąpić do Ministra Infrastruktury z prośbą o zwiększenie kwoty na dopłaty do kredytów.

Dodatkowo, BGK jest ustawowo zobowiązany do udzielania w takim przypadku dopłat do oprocentowania kredytów ze środków własnych. Wszystkie osoby zainteresowane kredytem mogą być więc pewne, że nie ma możliwości, żeby w którymś momencie roku program „Rodzina na Swoim” przestał funkcjonować.

źródło: BGK

Tagi: , , , , ,

Skomentuj