Dom Development nadal wstrzymuje się z nowymi inwestycjami

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

Spółka deweloperska Dom Development dostosowuje skalę operacji do struktury rynkowej poprzez m.in. zawieszenie rozpoczęcia realizacji nowych inwestycji, poinformowali przedstawiciele spółki we wtorek.

W I kw. br. Dom Development nie wprowadził do sprzedaży żadnej nowej inwestycji, co oznacza, że dla spółki jest to już trzeci kwartał z rzędu, w którym nie rozpoczęto nowego projektu. ” Nie jest wykluczone, że jeszcze przez jakiś czas ta cyfra pozostanie na poziomie zero” – powiedział prezes Jarosław Szanajca dziennikarzom.

W I kw. 2009 r. Dom Development sprzedał 106 mieszkań, z czego m.in. 86 w segmencie mieszkań popularnych oraz 14 w segmencie premium, co oznaczało odpowiednio wzrost o 21% kw/kw oraz spadek o 30% kwkw. Sprzedaż ogółem w I kw. spadła o 68% r/r, podczas gdy liczba projektów w realizacji na koniec marca wyniosła 1 360 mieszkań.

Przedstawiciele spółki poinformowali również, że liczba przekazanych mieszkań spadła o ponad 40% r/r. „W I kw. tego roku przekazywaliśmy droższe mieszkania, a relatywnie mniej tanich. Dlatego pomimo, że przekazania spadły nam o 40%, to przychody w I kw. zmniejszyły się tylko o mniej niż 30%” – powiedział wiceprezes spółki Janusz Zalewski.

Jednocześnie od lutego obserwowane jest ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań. „Natomiast opieramy się cały czas o niską bazę” – dodał Szanajca.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 r. Dom Development kontynuował obniżanie kosztów ogólnych. Zatrudnienie w spółce spadło 14% na koniec marca kw./kw., co oznacza że łącznie w ciągu ostatnich dwóch kwartałów zmniejszyło się o jedną trzecią. Zdaniem zarządu, spółka w tej dziedzinie osiągnęła kres możliwości i nie planuje dalszych istotnych zmian w strukturze zatrudnienia.

„Od marca skróciliśmy czas pracy wszystkich pracowników o 10% i tym samym obniżyliśmy płacę o 10% dla wszystkich pracowników” – dodał Zalewski.

Dom Development miał 41,62 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2009 roku wobec 69,39 mln zł zysku rok wcześniej. Zdaniem prezesa, wynik netto po I kw. 2009 r. był wyższy w stosunku do założeń.

Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 53,49 mln zł wobec 82,40 mln zł zysku rok wcześniej, a skonsolidowane przychody wyniosły 190,63 mln zł wobec 266,77 mln zł rok wcześniej.

„Jesteśmy w stabilnej sytuacji i w oczekiwaniu zmiany sytuacji ekonomicznej, choć na razie horyzont jest zachmurzony” – podsumował Szanajca. (ISB)

źródło: Internet Securities Businesswire

Tagi: , , , ,

Skomentuj