Banki na swoim, czyli jak banki „zjadają” dopłaty

W temacie: Banki i kredyty, Kredyt bez tajemnic

Banki na swoim, czyli jak banki zjadają dopłatyNiektóre banki wykorzystują popularność kredytu „Rodzina na swoim” i naliczają klientom marże zdecydowanie wyższe od stawek rynkowych. Doszło nawet do tego, że rata kredytu z rządową dopłatą jest wyższa od raty zwykłego kredytu – czytamy w dzienniku „Polska”.

Gazeta porównała kredyt preferencyjny w DomBanku ze zwykłym kredytem np. w BZ WBK. ” W DomBanku, mimo dopłaty z budżetu, miesięczna rata kredytu na 200 tys. zł na 30 lat wynosi 1172 zł, podczas gdy w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego w złotych w BZ WBK -1154 zł – wynika z wyliczeń pośrednika finansowego Expander. Ale prawdziwa trauma klientów DomBanku może dotknąć po ośmiu latach, kiedy skończą się dopłaty. Jeśli przyjmiemy niezmienność warunków rynkowych, to rata kredytu wzrośnie do ponad 1740 zł. Przy tych założeniach po 30 latach klient zapłaci DomBankowi ponad 156 tys. zł więcej niż BZ WBK. – Co ciekawe, do niedawna DomBank oferował niższe marże dla kredytów zwykłych, a wyższe dla tych z programu Rodzina na swoim.”, pisze dziennik.

„Również w największym polskim banku detalicznym, PKO BP, gdyby nie dopłaty państwa do „Rodziny”, rata byłaby znacznie wyższa niż wielu zwykłych kredytów hipotecznych w innych bankach. Wynosiłaby ok. 1,5 tys. zł, gdy np. w BGŻ, BZ WBK, BOŚ czy Nordei poniżej 1,2 tys. zł. – Sensowne jest zaciągnięcie kredytu z programu z wyższą marżą czy na gorszych warunkach , np. niekorzystnie naliczaną stopą WIBOR (od niej zależy ostateczne oprocentowanie) i refinansowanie go po ośmiu latach. W tym czasie państwo dopłaca do rat, więc będą one w większości przypadków niższe niż przy tradycyjnym kredycie. Po tym czasie warto poszukaćbanku, który dalepsze warunki – zaleca Michał Macierzyński, analityk portalu doradczego Bankier.pl.”, czytamy.

Miniony miesiąc przyniósł kolejny rekord sprzedaży preferencyjnych kredytów mieszkaniowych – w kwietniu udzielono 2288 kredytów na łączną kwotę ponad 396 mln zł i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywał. Program „Rodzina na Swoim” został wprowadzony na mocy ustawy z 8 września 2006 roku o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków budżetowych przekazuje dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych – 50% odsetek w ciągu pierwszych 8 lat kredytowania. Kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” jest obecnie dostępny w 9 bankach, które podpisały umowę z BGK.

źródło: prnews.pl

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj