Jak dobrze wybrać kredyt hipoteczny?

W temacie: Banki i kredyty, Kredyt bez tajemnic, Porady

Jak dobrze wybrać kredyt hipotecznyNie ma jednego, najlepszego kredytu hipotecznego dla każdego, ale każdy z nas wśród różnych ofert może wybrać taką, która mu najbardziej odpowiada.

Zanim podpiszemy umowę z bankiem, należy wziąć pod uwagę, jakimi oszczędnościami dysponujemy, na jaki cel potrzebny jest kredyt i przez jaki okres chcemy go spłacać. Aby nie popełnić błędu, należy uważnie czytać zarówno ofertę, jak i umowę.

Przed podpisaniem dokumentów warto uważnie zapoznać się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji. W przypadku kredytów walutowych, należy zwrócić uwagę na tabelę kursów, czy występują duże różnice między kursem kupna i sprzedaży oraz na jakiej podstawie bank je ustala. Warto również wziąć pod uwagę wymagane zabezpieczenia. Czy oprócz hipoteki konieczna będzie np. cesja z polisy na życie lub ubezpieczenie na życie, itp.

Kredyt można zmienić

Jeśli jednak wybierzemy kredyt, który okaże się być niewłaściwym, to nie należy rwać sobie włosów z głowy. Prawie każdy kredyt można zmienić. Wystarczy, że zaciągniemy tzw. kredyt refinansowany. Jest to nowy kredyt, który zaciągniemy na spłatę starego w innym banku na lepszych warunkach.

Zawsze warto próbować negocjować warunki kredytu z bankiem, jednak nie można liczyć na zbyt wiele. Możliwość negocjacji pojawia się zazwyczaj przy dużych kredytach i oferowana jest dla kredytobiorców o wysokich dochodach. Na specjalne traktowanie mogą liczyć także starzy klienci banku.

Patrz, ile zarabia bank

Podstawową rzeczą, którą powinniśmy się zainteresować, jest realny koszt kredytu. Musimy sprawdzić, ile bank zarabia na naszym kredycie. Jeżeli jest to więcej niż 2 proc., to wówczas nie powinniśmy go zaciągać.

Warto także zadbać o to, aby wcześniejsza spłata oraz przewalutowanie, jeżeli weźmiemy kredyt w walucie obcej, były bezkosztowe. Podpisując umowę, należy zwrócić uwagę na to, czy bank oferuje wakacje kredytowe, karencję spłat, czy wymaga dostarczania dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody.

Warto również sprawdzić, jak będzie zmieniało się oprocentowanie kredytu, od czego będzie zależała ta zmiana i w jakich terminach będzie występowała.

Całość czy w transzach

Przed zakupem mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego i podpisaniem umowy z bankiem, warto także dowiedzieć się czy bank przeleje pieniądze z kredytu na konto dewelopera w jednej transzy, czy będzie ich kilka. W tym drugim przypadku nasze interesy są lepiej chronione.

Jeżeli wybieramy raty równe, to należy zwrócić uwagę, jak są tworzone – jak duży procent stanowią odsetki a jak duży kapitał. Warto zadbać także o wpisanie do umowy sposobów korzystnego dla klienta rozstrzygnięcia sytuacji, w której przedłuża się czas wpisu hipoteki banku do księgi wieczystej naszego mieszkania, aby bank nie zaskoczył nas nowymi żądaniami.

źródło: Nowiny24

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj