Teraz jest dobry czas do kupna nieruchomości i zły do jej sprzedaży

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

Teraz jest dobry czas do kupna nieruchomości i zły do jej sprzedażyZe Zbigniewem Prawelskim, prezesem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, rozmawia Paweł Kuca

– Z danych serwisu Oferty.net wynika, że porównując ceny mieszkań w kwietniu tego roku i kwietniu 2008 r., Rzeszów jest w czołówce miast, w których ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najbardziej. Spadek w Rzeszowie wynosi 9,6 proc. Mieszkania tanieją, bo ceny były tak wywindowane?

– Jeszcze 1,5 roku temu ceny mieszkań w Rzeszowie były wywindowane. Poprzedni rok to był już cały czas spadek. Chociaż takie różne wskazania nie pokazują faktycznych tendencji, ponieważ ceny ofertowe mają się nijak do cen rzeczywistych. Powiedziałbym, że dziś ceny mieszkań są niskie na stabilnym poziomie. Są też duże różnice w cenach, ale można powiedzieć, że średnia cena metra kwadratowego w Rzeszowie na rynku wtórnym waha się między 3,7 a 4,2 tys. zł.

– Wiele osób zastanawia się czy kupować mieszkanie, bo może ceny jeszcze spadną.

– Ceny mieszkań się zatrzymały i już tak zdecydowanie nie spadają. Obecny czas jest dobry do kupna nieruchomości i zły do jej sprzedaży. Jeśli ktoś myśli o sprzedaży mieszkania, może lepiej je wynająć i przeczekać gorszy okres na rynku.

– Czy na rynku widać większe zainteresowanie klientów?

– Na wiosnę rynek się ożywił. Jest większe zainteresowanie kupujących, więcej osób pyta o nieruchomości, ale to nie przekłada się na liczbę transakcji. Na rynku są bariery, np., trudny dostęp do kredytów. Jest też niepewność pracy. Są osoby w dobrej sytuacji finansowej, które boją się o utrzymanie zatrudnienia. Część osób, zamiast na kupno mieszkania, decyduje się na budowanie domu systemem gospodarczym. Taką inwestycję można prowadzić przez wiele lat.

– Klienci szukają raczej mieszkań małych czy dużych?

– Jest kryzys. Najbardziej poszukiwane są mieszkania małe, do 40 mkw. Tu sytuacja się zmieniła, bo kiedyś bardziej popularne były mieszkania większe, między 50 a 60 mkw. Na rynku widać też inne tendencje: jest zainteresowanie wynajmem. Można zaobserwować niesłabnące zainteresowanie działkami budowlanymi. Tu ceny są wysokie, ale już tak nie szaleją, przy czym kupujący zwracają coraz częściej uwagę na jakość działek: czy są na niej warunki zabudowy, gdzie będzie przebiegała droga dojazdowa, jakie jest uzbrojenie terenu.

Tagi: , , , ,

Skomentuj