Mieszkań już taniej nie kupimy

W temacie: Aktualności, Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Mieszkań już taniej nie kupimyCeny mieszkań w największych miastach w Polsce przestały spadać. Za metr kw. zapłaciliśmy o zaledwie 0,5 proc. mniej niż w kwietniu.

W tym samym czasie ustabilizowała się sytuacja na rynku kredytów oraz spadły ceny wynajmowanych lokali. Analitycy twierdzą, że to ostatnie chwile na kupno mieszkań, bo tańsze już nie będą.

Z najnowszego raportu firmy doradczej Expander Advisors oraz serwisu Szybko.pl wynika, że w maju cen mieszkań w największych miastach w zasadzie nie uległy zmianie, a sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych się ustabilizowała.

Banki nie zmieniają już marż, oprocentowania i wkładu własnego – twierdzą analitycy Expandera. Marże otrzymują się na mniej więcej stałym poziomie już od kilku miesięcy. „Przeciętna marża dla kredytów w złotych wynosi obecnie 2,8 proc. i utrzymuje się na tym poziomie już trzeci miesiąc z rzędu” – mówi Katarzyna Siwek, analityk Expander Advisors. Marże są nieco wyższe dla kredytów w euro (3,6 proc.) i we frankach (3,75 proc.). Co się tyczy wymagań dotyczących wkładu własnego, są one zbliżone do tych z począku maja. W przypadku kredytów złotowych banki chcą 10-proc. wkładu własnego, a w przypadku pożyczki w obcej walucie – 12 proc.

Z raportu płynie jednak także i niekorzystna wiadomość dla potencjalnych kredytobiorców – w maju banki obniżyły maksymalną kwotę, jaką są gotowe udzielić zainteresowanym. „Gdyby chodziło tylko o kredyty w złotych można byłoby tłumaczyć to nieznacznym wzrostem oprocentowania. Zaostrzenie warunków wyliczania zdolności kredytowej dotyczy jednak przede wszystkim kredytów walutowych” – dodaje Siwek. Najbardziej zmieniły się warunki dotyczące kredytów dla singli.

Obecnie, nic nie wskazuje, by rynek nieruchomości w Polsce miał się w najbliższym czasie ożywić (czyli, że ceny mieszkań powędrowałyby w górę). W maju średnia cena za metr kw. w 15 największych miastach spadła o zaledwie 0.5 proc. W kwietniu zaś średnie spadki wyniosły 1 proc.

Dobre wieści eksperci Expandera i szybko.pl mają dla osób, które poszukują lokalu do wynajęcia. „Studenci, którzy będą rozglądać się za lokum w sierpniu i we wrześniu nie powinni odczuć znaczącego skoku nawet w szczycie sezonu wynajmu” – informuje Marta Kosińska, ekspert serwisu nieruchomości szybko.pl. Także i sam wybór jest dużo większy – ofert wynajmu jest prawie 2,5 razy więcej niż przed rokiem.

Tagi: , ,

Skomentuj