Ceny mieszkań najniższe od 3 lat

W temacie: Aktualności, Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Ceny mieszkań najniższe od 3 latCeny mieszkań w Polsce są na najniższym od lat poziomie. Stawki wywoławcze porównywalne są z tymi z początku 2007 roku. Ceny, po jakich zawierane są transakcje nawet z 2006 r.!

Z raportu przygotowanego przez serwis rynku nieruchomości Oferty.net i analityków Open Finance wynika, że tak niskich cen nieruchomości nie notowano na polskim rynku od kilku lat. W raporcie przeanalizowano oferty z kilku dużych aglomeracji. W przypadku Trójmiasta, poziom cen m kw. spadł do obowiązujących w kwietniu 2007 roku. Wtedy to odnotowano ceny wywoławcze na poziomie 6456 zł za m kw. Jeszcze większe spadki zaobserwowano w Krakowie, gdzie poziom cen zbliżył się do tych z grudnia 2006 roku.

Analizie zostały poddane także kredyty hipoteczne. Średnia wartość kredytu udzielanego w Gdańsku wynosiła w kwietniu 288 320 zł. Wskaźnik LTV, czyli stosunek wielkości udzielanego kredytu do całego kosztu nieruchomości wyniósł 83 proc., zaś średni okres kredytowania – 28 lat.

W przypadku Gdyni, wszystkie te wskaźniki są na nieco niższym poziomie. Średnia wartość kredytu wynosiła 265 273 zł, wskaźnik LTV – 81 proc., zaś średni okres kredytowania był krótszy o rok od gdańskiego.

Tradycyjnie miastem z najwyższymi wskaźnikami jest Warszawa ze średnią wysokością kredytu za nieruchomość wynoszącą ok. 418 tys. zł. Drugie miejsce zajął Wrocław z kwotą 393 tys. zł. Najtańszym miastem z badanych okazał Lublin z kwotą 193 tys. zł.

źródło: Trójmiasto.pl

Tagi: , , , , ,

Skomentuj