BGŻ zapowiada dalszy spadek cen mieszkań

W temacie: Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Mimo mniejszej liczby mieszkań oddawanych w 2009 r. do użytku, analitycy szacują kilkunastoprocentowy spadek ich cen.

Według ekspertów Banku BGŻ, spadek cen w stosunku rocznym będzie na poziomie 18,9 proc; kilkunastoprocentowych spadków spodziewa się też Open Finance.

„W dalszym ciągu będą dominowały spadki cen mieszkań, szczególnie tych z mniej popularnego segmentu. Szacujemy, że pomimo wzrostu popytu w dalszym ciągu będzie on utrzymywał się na niskim poziomie, znacznie poniżej wielkości notowanych w latach 2007-2008” – napisali w opublikowanym we wtorek raporcie analitycy Banku BGŻ. Ich zdaniem dekoniunktura może się utrzymać także w 2010 roku, a wielkość korekty na rynku nieruchomości będzie w znacznym stopniu zależała od długości i głębokości spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie.

Zdaniem analityków ceny będą spadać pomimo tego, że mniej mieszkań będzie oddanych do użytkowania. Dzieje się tak między innymi dlatego, że większość mieszkań oddawanych do użytku została sprzedana już dość dawno, na początkowym etapie budowy. Ograniczenie obecnych inwestycji wynikające z kryzysu może mieć znaczący wpływ na rynek dopiero w dłuższym okresie, np. dwóch lat.

Analitycy BGŻ oczekują, że liczba mieszkań oddanych do użytkowania, szczególnie w drugiej połowie 2009 r. zmniejszy się. Rosnąca nadpodaż może – w ich opinii – mieć duży wpływ na spadek rentowności branży. Przyczyny to m.in. spadek popytu oraz brak możliwości kredytowania inwestycji. „Część już uzyskanych pozwoleń na budowę nie zostanie zrealizowana” – czytamy.

źródło: PAP

Tagi: , , , ,

Skomentuj