Używane mieszkania są coraz tańsze

W temacie: Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Używane mieszkania są coraz tańszeJak mieszkanie to tylko używane. Ceny na rynku wtórnym nadal idą w dół. W maju największe spadki odnotowano w w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

W porównaniu do kwietnia ceny w tych miastach były niższe nawet o 3 proc. Wciąż najwięcej płacili ci, którzy się zdecydowali na kupno lokalu w stolicy.

Z raportu Open Finance i analizy serwisu Oferty.net wynika, że średnie ceny mieszkań w maju w porównaniu do kwietnia spadły w 10 z 17 przebadanych miast. W ciągu miesiąca ceny najbardziej poszły w dół w Gdyni (3 proc.), Szczecinie (2,6 proc.) i Gdańsku (2,5 proc.). Wzrosły natomiast w Krakowie (o 1,5 proc.), Białymstoku (o 1,1 proc.) i Łodzi (o 0,8 proc.). We wszystkich ocenianych miastach ceny za mieszkanie na rynku wtórnym w maju były niższe od cen w analogicznym okresie rok wcześniej (w Gdyni aż o 10,5 proc.).

Jak czytamy w raporcie, ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych i spowolnienie gospodarcze spowodowały, że osoby, decydujące się na zakup mieszkania teeraz zdecydowanie racjonalniej podchodzą do kwestii jego wielkości i ceny. Moda na kupowanie mieszkań „na wyrost” minęła. A to oznacza, że ponownie wzrasta zainteresowanie mniejszymi (jedno- i dwupokojowymi) mieszkaniami.

Nadal utrzymują się ogromne różnice cen mieszkań między Warszawą a pozostałymi miastami. W maju za kawalerkę w stolicy płacono średnio 288 tys. zł. 40 tys. zł mniej kosztowało jednopokojowe mieszkanie w Krakowie (248 tys. zł). Na dalszych miejscach znalazły się: Wrocław (222 tys. zł), Gdynia (213 tys. zł) i Gdańsk (205 tys. zł). Poniżej 200 tys. zł płacono w Poznaniu (190 tys. zł), Szczecinie (162 tys. zł) i Łodzi (124 tys. zł, ponad dwa razy mniej niż w leżącej stosunkowo niedaleko Warszawie).

Co się tyczy mieszkań dwupokojowych, najwięcej płaciliśmy – standardowo – w stolicy, średnio 420 tys. zł. Ponad 300 tys. zł musieliśmy wyłożyć w Krakowie (363 tys. zł) i Wrocławiu (322 tys. zł). Najtańsze mieszkania dwupokojowe, podobnie jak w przypadku kawalerek, były w Szczecinie (238 tys. zł) i Łodzi (198 tys. zł).

źródło: Dziennik

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj