Rodzina na swoim – będą zmiany

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty, Kredyt bez tajemnic

Rodzina na swoim - będą zmianyPodwyższenie limitu cen mieszkań i udostępnienie dopłat dla osób samotnych, lub żyjących w związkach partnerskich. To główne zmiany w programie 'Rodzina na swoim’, które zapowiada wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że system budżetowych dopłat do kredytów mieszkaniowych będzie skromniejszy. Według wiceministra infrastruktury, po 30 czerwca w „Rodzinie na swoim’ mogą nastąpić zmiany, ale raczej zwiększające niż ograniczające jego dostępność.

Co może się zmienić? W grę wchodzi między innymi przyznanie prawa do zaciągania kredytów mieszkaniowych z budżetową dopłatą (państwo przez 8 lat spłata połowę odsetek od kredytu) osobom samotnym lub żyjących w związkach partnerskich – do tej pory przysługiwało ono wyłącznie rodzinom.

– Takie osoby otrzymałyby jednak dopłatę do niższego metrażu – zastrzega wiceminister w rozmowie z „Newsweekiem”. Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami kredyt z „Rodziny na swoim” może zaciągnąć wyłącznie osoba kupująca mieszkanie do 70 m kwadratowych, przy czym dopłata obejmuje tylko 50 m kwadratowych.

Inna przygotowywaną zmianą jest podwyższenie limitu cen mieszkań, przy zakupie których można ubiegać się o dopłaty. Podwyższony miałby zostać dopuszczalny poziom cen dla lokali położonych w gminach sąsiadujących z aglomeracjami. Dziś obowiązują tam limity średnich cen w województwie, podczas gdy ceny rynkowe są porównywalne z cennikami obowiązującymi w sąsiednich metropoliach.

Nie zanosi się natomiast na zmiany, które postulowały między innymi firmy deweloperskie, czyli ograniczenie zakresu programu „Rodzina na swoim” wyłącznie do rynku pierwotnego. W średnich i małych miastach deweloperzy i spółdzielnie praktycznie nie budują nowych mieszkań, więc wprowadzenie takiego obostrzenia oznaczałoby zawężenie obowiązywania rządowego programu do aglomeracji.

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” wymagają nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Resort infrastruktury zapowiada, że ewentualne korekty zaczną obowiązywać od początku 2010 roku.

źródło: Newsweek

Tagi: , , , , ,

Skomentuj