Stopy spadają, a kredyty i tak nie tanieją

W temacie: Aktualności, Aktualności, Banki i kredyty, Rynek finansowy

Stopy spadają, a kredyty i tak nie taniejąKredytobiorcy po ostatnich decyzjach RPP powinni płacić bankom mniej. Rata za kredyt hipoteczny na 300 tysięcy złotych powinna być niższa nawet o 120 złotych. Ale nie jest i szybko nie będzie.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wczoraj stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 3,5 procent. W normalnych warunkach oznaczałoby to również rychłe obniżenie rat bankowych kredytów. Jednak od kwietnia warunki normalne już nie są.

Poziom kredytowych rat banki ustalają nie na podstawie stopy procentowej RPP, a głównie na podstawie wskaźnika WIBOR 3M, czyli średniej wartości oprocentowania trzymiesięcznych pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem.

Do niedawna oba wskaźniki zmieniały się niemal równolegle. Jednak od 10 kwietnia ten znacznie ważniejszy dla kredytobiorców – WIBOR – zamiast podążać za stopami Rady, wystrzelił w przeciwnym kierunku. Dlaczego? Bo banki żądają we wzajemnych rozliczeniach wyższych odsetek, niż sugeruje to Rada.

Jeszcze 25 marca różnica między poziomem stóp RPP a WIBOR-em wynosiła zaledwie 0,2 punktu procentowego. Dziś – uwzględniając obowiązującą, nową stopę RPP – różnica sięga już 1,12 punktu.

Gdyby oba wskaźniki poruszały się naturalnym dotąd, równoległym torem, wczoraj WIBOR wynosiłby około 4 procent i od dziś kierowałby się w okolice 3,75 procent. Tymczasem wczoraj jego poziom wynosił 4,62 proc.

Polacy przepłacają w ratach

Dla kredytobiorców te ułamki procentów przekładają się jednak na realne i wcale niemałe kwoty. Money.pl sprawdził, ile dziś wynosi rata kredytu hipotecznego, a ile – gdyby nie zaskakujący wzrost WIBOR-u – wynosić powinna.

Jako przykład posłużył nam kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, zaciągnięty na 30 lat, którego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M powiększony o 2-procentową marżę banku. Wczoraj rata takiego kredytu wynosiła 1920 złotych. Przy naturalnym poziomie WIBORU powinna być niższa o 120 złotych.

Czy rynek zareaguje na decyzję RPP po myśli kredytobiorców? To niestety mało prawdopodobne. Nawet jeśli WIBOR 3M tym razem pójdzie w ślad głównych stóp, to tylko nieznacznie. Na powrót wysokości rat do poziomów, na jakie mogłyby wskazywać stopy RPP, w najbliższym czasie liczyć nie możemy.

źródło: Money.pl

Tagi: , , , , , ,

One comment
Skomentuj »

  1. Oprocentowanie złotówki poniżej 4 procent to nieporozumienie. Bankowcy dobrze to wiedzą. Z resztą już za pół roku wibor będzie szybował w górę.

Skomentuj