Kredyty walutowe po zmianach. Co „nowości” oznaczają dla kredytobiorcy?

W temacie: Banki i kredyty, Kredyt bez tajemnic

Kredyty walutowe po zmianach. Co nowości oznaczają dla kredytobiorcy?Od 1 lipca obowiązuje nowa Rekomendacja S II. Tłumaczymy, co ona dla Ciebie oznacza – kiedy warto z niej skorzystać i na jakich zasadach.

Od lipca wszystkie banki umożliwią swoim klientom spłacanie rat kredytu hipotecznego w walucie, w której został zaciągnięty.

Jest to wynik wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego nowej rekomendacji S II. Ona jeszcze dokładniej określa zasady spłaty kredytów mieszkaniowych. Dotyczą m.in. spreadu walutowego.

To różnica między kursem, po którym bank wypłaca kwotę kredytu a tym, po którym przyjmuje kolejne raty. Dlatego wpływa na koszt całości kredytu.

Abyś otrzymał od swojego banku pełne informacje dotyczące obciążeń, Komisja wprowadziła nową regulację. Dotyczy informowania klientów na temat kosztów związanych z istnieniem różnic między kursem sprzedaży a kursem kupna walut obcych.

Ponadto – zgodnie z Rekomendacją S II – banki powinny nam umożliwić spłatę rat w walucie, w której kredyt został zaciągnięty. Co ważne – zmiana sposobu spłaty powinna dotyczyć wszystkich rat od daty zmiany umowy.

Po walutę do kantoru

Możliwość spłaty kredytu w walucie, w której jest on denominowany, może pozwolić na zaoszczędzenie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie!

Odpada bowiem koszt przewalutowania, który wpływa na wysokość raty.

Dodatkowo kredytobiorca będzie mógł korzystać z walut oferowanych przez jego bank lub kupować je na wolnym rynku, np. w kantorze.

Jeśli chodzi o sposób spłaty rat, do wybory są trzy rozwiązania:
1 Wpłata gotówkowa
2 Przelew walutowy z innego banku
3 Przelew wewnętrzny w walucie obcej z innego rachunku w tym samym banku.

Jednak nie wszystkie te możliwości pojawią się w ofercie poszczególnych banków. Co więcej, za niektóre z nich przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Zatem może okazać się, że zyski związane z korzystniejszą wymianą waluty w kantorze, zostaną pochłonięte przez prowizję za przelew walutowy lub wpłatę bezpośrednią.

Przyjrzyj się opłatom

Trzeba dobrze przyjrzeć się opłatom związanym z przelewem walutowym dokonywanym z innego banku.

– Koszt takiej dyspozycji może wynieść od 10 do nawet 30 zł, zależnie od wysokości raty. To może zmniejszyć korzyści płynące z kupowania na przykład tańszych franków. Taki przelew może być jedynie opłacalny w przypadku transferu większej kwoty waluty – zastrzega Karol Wilczko z porównywarki finansowej Comperia.pl.

Za przelew nie zapłacą osoby posiadające konto walutowe w banku, który udzielił im kredytu. Jednak już za wpłatę na nie pieniędzy niektóre instytucje mogą pobierać opłatę.

– Nie każdy bank oferuje dzisiaj konto walutowe i nie ma możliwości sprawdzenia, ile kosztuje w tym banku wpłata gotówkowa. Od 1 lipca banki muszą oferować takie konta, ale trudno prognozować, ile będą kosztować – zaznacza Wilczko. Jak na razie konto walutowe posiada w swojej ofercie m.in. Kredyt Bank, PKO BP, Bank Millennium i Deutsche Bank PBC.

Zmiana waluty wpływa na ogólne warunki, na których została podpisana z bankiem umowa kredytowa.

Dlatego klienci chcący spłacać kredyt na nowych zasadach, w przypadku większości instytucji będą musieli najpierw podpisać aneks do umowy. W zależności od banku, koszt takiego aneksu wynosi od 200 do nawet 500 zł.

Gazeta Lubuska

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj