O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania, Porady

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?Oferty mieszkaniowe możemy wybierać zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Każda opcja ma oczywiście swoje zalety, jak i wady.

Przewagą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że kupujemy je jako zupełnie nowe i sami możemy od początku sami urządzać lokum. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup własnego M od dewelopera. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym zakup mieszkania będzie nie tylko łatwiejszy, ale przede wszystkim bezpieczniejszy.

Pośpiech przy zakupie mieszkania jest jedną z najgorszych rzeczy. Warto sprawdzić oferty deweloperów, a następnie umówić się na spotkanie w firmie i zapoznać się ze szczegółami inwestycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są targi mieszkaniowe. Zazwyczaj organizuje się je w większych polskich miastach wiosną i jesienią W jednym miejscu możemy spotkać się z przedstawicielami wielu firm i zapytać o wszystkie szczegóły.

Często deweloperzy przy takiej okazji stosują dodatkowe promocje. Jeśli zależy nam na czasie, to możemy skorzystać z usługi firmy doradczej. Jest to więc idealna propozycja dla zabieganych osób, ale także dla tych, którzy nie potrafią się odnaleźć w gąszczu ofert.

Duża konkurencja sprawia, że marketing odgrywa coraz ważniejszą rolę w firmach deweloperskich. Trzeba więc zachować wyjątkową ostrożność. W tej marketingowej otoczce powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na podstawowe parametry mieszkania, jego otoczenie i perspektywę rozbudowy. Jest to szczególnie ważne, gdy decydujemy się na zakup lokalu w jeszcze niewybudowanym budynku mieszkalnym. Wtedy nasza czujność powinna być dwukrotnie większa. Inwestycja może przepięknie wyglądać na folderach, ale w rzeczywistości może odbiegać od założeń projektu. Trzeba uzyskać jak najwięcej szczegółów i poprosić o jak największą ilość dokumentów. To pomoże nam choć częściowo zweryfikować inwestycję dewelopera.

Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego konieczne jest sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Trzeba zdobyć o nim jak najwięcej informacji, dowiedzieć się o już zrealizowanych inwestycjach, poprosić o wgląd do dokumentów dotyczących interesującego nas mieszkania. Jeśli deweloper nie ma nic do ukrycia, to chętnie pokaże nam wszelkie zaświadczenia. Nie powinniśmy absolutnie mieć przy tym wyrzutów sumienia – mieszkanie jest najdroższym dobrem, jakie kupujemy w swoim życiu i powinniśmy wiedzieć o nim wszystko.

Gdy już wybierzemy konkretną ofertę, to następnym krokiem będzie podpisanie umowy. Efektem pisemnego porozumienia Kupującego ze Sprzedającym jest przeniesienie własności mieszkania w zamian za określone środki finansowe. I to duże środki finansowe. Najlepiej byłoby, aby umowa została zawarta w formie aktu notarialnego. Warto poprosić o wzór umowy i przeanalizować na spokojnie w domu jej zapisy. Klient powinien być równoprawną stroną transakcji. W wielu przypadkach zapisy są jednak korzystniejsze dla firm deweloperskich. Umowa deweloperska jest umową nienazwaną i sposób jej zawierania niestety nie jest nigdzie uregulowany. Musimy więc pamiętać, by umowa byłą jak najbardziej szczegółowa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów publikuje na swojej stronie niedozwolone klauzule umowne. W tym dokumencie znajdziemy przykłady niezgodnych z prawem zapisów. Jeśli w umowie znajdziemy którykolwiek z nich, to możemy porozmawiać z deweloperem i dokonać zmian w umowie.

O mieszkaniu z rynku pierwotnego wiele można dowiedzieć się poznając samego inwestora. Doświadczenie w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań, dobra kondycja finansowa, jakość poprzednich projektów czy certyfikaty – to kilka elementów świadczących o wiarygodności firmy. Nawet jeśli zdarzą się jakieś nieprawidłowości, to firmie o ugruntowanej pozycji będzie zależało na jak najszybszym ich usunięciu. Przede wszystkim należy więc uzyskać jak najwięcej informacji o deweloperze oraz samej inwestycji, a także zadbać o najbardziej bezpieczną formę umowy – akt notarialny. Najważniejsze jest jednak to, by nie śpieszyć się z podjęciem decyzji o zakupie konkretnego mieszkania.

źródło: Wynajem

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj