Będzie łatwiej o kredyty hipoteczne

W temacie: Banki i kredyty, Porady, Promocje i okazje

Będzie łatwiej o kredyty hipoteczneMożliwe, że już za kilka miesięcy będzie łatwiej o kredyty hipoteczne. Banki zaczną ich udzielać na większą skalę, a marże spadną nawet do 2 proc. Według „The Wall Street Journal”, rynek hipotek czekają radykalne zmiany.

„- Można się tego spodziewać już na początku przyszłego roku – przewiduje Mariusz Klimczak, prezes Banku Ochrony Środowiska. Eksperci pytani przez 'WSJ Polska’ przyznają, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych lekko się poprawia. – Przybywa banków, które są gotowe pożyczać nieco więcej niż w pierwszej połowie roku – twierdzi Tomasz Kowalski, dyrektor ds. produktów bankowych w Expanderze. Dodaje, że do liderów – PKO BP, DB PBC i Nordei – dołączył Noble Bank. Z finansowaniem nieruchomości mocniej ruszyły też w ostatnich tygodniach Euro Bank, Polbank, Millennium i ING BSK – dodaje Kowalski.”, czytamy w dzienniku.

Gazeta pisze, że do rozkręcenia rynku może się dołożyć Pekao. „Według nieoficjalnych informacji bank przymierza się do obniżki marży. Dla kredytów złotowych na 90 proc. wartości nieruchomości zamiast ok. 3 proc. brałby dla siebie ok. 2,5 proc. odsetek. Pekao jeszcze na początku roku zajmował razem z PKO BP pozycję lidera w finansowaniu nieruchomości, ale spadł na dalsze miejsca po tym, jak w kwietniu podniósł marże.”, czytamy dalej.

„Zdaniem prezesa BOŚ na klientów bardziej otworzą się też konkurenci Pekao, którym wraz z umocnieniem się złotego wzrosła pula depozytów, jaką mogą przeznaczyć na kredyty. Teraz na zrównoważenie portfela kredytowego w walutach obcych potrzeba dużo mniej depozytów niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdy kurs franka szwajcarskiego przekraczał 3 zł.”, pisze gazeta.

Kryzys spowodował znaczne ograniczenie dostępności kredytów mieszkaniowych. W pierwszym półroczu 2009 r. banki udzieliły 83 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 16,8 mld zł, podczas gdy rok temu w tym samym okresie udzielono 165 tys. kredytów mieszkaniowych o wartości ok. 36 mld zł. Od początku tego roku dużą popularnością cieszą się kredyty z rządową dopłatą w ramach programu „Rodzina na swoim”. Od stycznia w ramach udzielono już blisko 16 tys. tego typu kredytów na łączną kwotę ponad 2,7 mld zł.

Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Dziennika” w artykule „Kredyty hipoteczne zaczną tanieć” autorstwa Haliny Kochalskiej.

źródło: Dziennik, Bankier

Tagi: , , , , ,

Skomentuj