Pięć razy więcej domów niż mieszkań

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

Pięć razy więcej domów niż mieszkańW lipcu deweloperzy zaczęli budowę 1986 mieszkań, czyli aż o dwie trzecie mniej niż przed rokiem – podał we wtorek GUS. Pociechą dla firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych może być jednak to, że budownictwo jednorodzinne wciąż opiera się kryzysowi

Inwestorzy indywidualni zaczęli w lipcu budowę 10258 domów jednorodzinnych, co jest wynikiem tylko o 4 proc. gorszym od ubiegłorocznego. Poza tym sytuacja w budownictwie jednorodzinnym nieznacznie się poprawiła w porównaniu z czerwcem, bo o 1 proc. wzrosła liczba rozpoczętych budów.

– Spadek cen materiałów budowlanych i robocizny jest przez wielu indywidualnych inwestorów uważany za korzystny, stąd nie czekają oni – tak jak deweloperzy – z rozpoczęciem budowy na powrót koniunktury – komentuje Emil Szweda z Open Finance.

Natomiast w budownictwie wielorodzinnym zapaść pogłębiła się. 20803 mieszkania zaczęte przez deweloperów w ciągu siedmiu miesięcy, to wynik o 52 proc. gorszy od ubiegłorocznego. Dodajmy, że aktywność inwestorów indywidualnych nie osłabła aż tak bardzo, bo do końca lipca zaczęli budowę 55796 domów, a więc o 10 proc. mniej niż przed rokiem.

GUS poinformował także o spadku liczby pozwoleń na budowę. Deweloperzy uzyskali pozwolenia na 38383 mieszkania, , a inwestorzy indywidualni – 62012 domów. W pierwszym przypadku oznacza to spadek o jedną trzecią, zaś w drugim – o jedną dziesiątą.

źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi: , , , ,

Skomentuj