Kredyt na mieszkanie za średnią krajową

W temacie: Banki i kredyty, Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Statystyczne zarobki polskiego małżeństwa, wynoszące dwie średnie krajowe, czyli po 3361,9 zł (dane GUS za lipiec), wystarczą na otrzymanie kredytu na mieszkanie o powierzchni od 46 do aż ponad 100 m kw. Wszystko zależy od miasta.

Analitycy Open Finance postanowili zestawić transakcje dokonane za ich pośrednictwem oraz poprzez platformę Home Broker z ofertami banków działających w Polsce. Statystyczne małżeństwo na największy kredyt może liczyć w banku Pekao SA – prawie 561 tys. zł. PKO BP skłonne jest pożyczyć – 342 tys. zł, zaś DnB Nord jedynie 172 tys. zł.

Przeciętnie kwota ta wynosi ok. 359 tys. zł. Przy wyliczeniach przyjęto, iż małżeństwo nie posiada żadnych obciążeń finansowych (innych kredytów, kart kredytowych), które obniżają maksymalną wartość możliwej pożyczki na nieruchomość. Oczywiście należy pamiętać o pozostałych czynnikach (niektóre banki nie chcą np. udzielać kredytów na mieszkania, które są dopiero w budowie), jakie mają znaczny wpływ na wysokość kredytu.

Wielkość kredytu została zestawiona z medianami cen za m kw. w lipcu 2009 roku. W Gdańsku wskaźnik ten wynosił 4822 zł, co pozwala na zakup mieszkania o powierzchni 74,5 m kw. W Gdyni z medianą za m kw. – 4351 zł, mieszkanie będzie jeszcze większe – 82,6 m kw.

W miastach spoza naszego regionu jest jeszcze lepiej. Na większe lokum liczyć możemy m.in. w Łodzi (ok. 90 m kw.), Białymstoku (ok. 90 m kw.) oraz Koszalinie (ok. 98 m kw.). Największe mieszkanie za otrzymaną kwotę kredytu kupimy w Kielcach – ok. 101 m kw.

Lokale o zbliżonej powierzchni do gdańskich i gdyńskich, znajdziemy w Bydgoszczy (ok. 82 m kw.), Lublinie (ok. 79 m kw.) oraz Toruniu (ok. 78 m kw.). Najmniejsze mieszkanie kupimy w Warszawie – zaledwie 46,3 m kw. Przypuszczalnie jeszcze mniej m kw. uzyskamy w Sopocie, jednak ten nie został uwzględniony w raporcie.

W najgorszej sytuacji są single. Ich zdolność kredytowa oceniana jest na nieco ponad 100 tys. zł, a za taką kwotę ciężko znaleźć mieszkanie nawet w peryferyjnych dzielnicach największych polskich aglomeracji.

źródło: Trójmiasto Dom

Tagi: , , , , ,

Skomentuj