Nowych mieszkań w Poznaniu powstaje mało

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania, Inwestycje

Nowych mieszkań w Poznaniu powstaje małoDeweloperzy wyprzedają mieszkania, które już wybudowali, ale nowe nie powstają. Buduje niewielu, ale większość uspokaja – może już w przyszłym roku w mieście pojawią się nowe żurawie

Banki nie udzielają kredytów na mieszkania, których jeszcze nie wybudowano, a deweloperzy nie spieszą się z wylewaniem fundamentów, bo nie mogą zdobyć finansowania, jeżeli większość mieszkań w nieistniejącym jeszcze budynku nie jest sprzedana. Dlatego oferta na rynku nieruchomości się nie zmienia.

W Biedrusku i Mosinie

Na szczęście gdzieniegdzie się buduje. JAKŚ-BUD to deweloper, który buduje szeregowce w Biedrusku. – Mieszkania, które mieliśmy w ofercie, sprzedaliśmy już jakiś czas temu, teraz koncentrujemy się na osiedlu domów szeregowych. Budynki są już gotowe i wystawiliśmy je na sprzedaż. Z czterdziestu zostało tylko dziewięć, ale kilku tych, którzy zarezerwowali domy wcześniej, teraz zrezygnowało, bo nie udało im się dostać kredytu – mówi Iwona Jakś. I dodaje: – Mimo to zainteresowanie domami jest duże, dlatego będziemy budować dalej. W czerwcu przyszłego roku planujemy skończyć prace nad kolejnym segmentem budynków.

Prace nad tym projektem trwają od dwóch lat, ale deweloper zamierza kontynuować projekt przez kolejne osiem. Co jakiś czas w Biedrusku pojawiać się więc będą nowe domy.

Poza miastem chce budować spółka Świtalski i Synowie. W Krośnie (gmina Mosina) ma powstać zespół trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Szczegóły? – Ofertę przedstawimy oficjalnie dopiero na targach mieszkaniowych w drugiej połowie września – mówi Katarzyna Frąckowiak z biura firmy. I niewiele więcej chce zdradzić: – Planujemy wybudować około 230 mieszkań, ale projekt jest cały czas w przygotowaniu. Na konkrety lepiej poczekać do przyszłego miesiąca.

Luksusowe mieszkania w Poznaniu

Buduje się też nad Wartą. Przy Drodze Dębińskiej i ogródku jordanowskim powstaje kompleks mieszkaniowy Ogrody Ludwiki. Sześć pięciokondygnacyjnych budynków o wysokim standardzie z usługami na parterze buduje polska filia niemieckiego dewelopera Frankonia Eurobau. Pierwszy etap prac, czyli 129 mieszkań, zakończy się w drugiej połowie przyszłego roku. Na dwa kolejne etapy zaplanowano budowę 34 wysokich apartamentów, z których rozciągać się będzie widok na Maltę. Ostatni etap zacznie się jeszcze w 2010 roku. Deweloper wybuduje 200 mieszkań w trzy- i pięciokondygnacyjnych budynkach.

Nową inwestycję planuje też przy ul. Brzask firma Ataner.

To jednak tylko pojedyncze przedsięwzięcia.

– Widoczne jest znaczne ograniczenie nowej oferty na rynku mieszkaniowym – dowodzą specjaliści z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ich zdaniem w Poznaniu za mało się buduje, a liczba mieszkań na sprzedaż w naturalny sposób się kurczy, bo potrzeby mieszkaniowe miasta cały czas są duże. – Taka mobilizuje deweloperów, którzy szukają sposobów, żeby zachęcić klientów do inwestowania w dopiero planowane inwestycje. Ale ci, póki dostępne są jeszcze mieszkania w gotowych budynkach, wolą podejmować ostrożne decyzje – dowodzą specjaliści z UE. Piotr Drygas z Nickel Development: – Na razie sprzedajemy mieszkania, które mamy w ofercie od jakiegoś czasu. Ostatnio jest całkiem nieźle, od początku roku znalazło się aż dwustu nabywców, to średnio ponad dwadzieścia lokali na miesiąc. Jesteśmy zadowoleni, ale trzeba zacząć w końcu budować.

żródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj