Rynek pierwotny czy wtórny?

W temacie: Deweloperzy i mieszkania, Porady

Rynek pierwotny czy wtórny?Wszyscy ludzie marzą o tym by mieć własne cztery kąty. W momencie, gdy decydujemy się na zakup mieszkania, musimy przede wszystkim podjąć decyzję czy ma pochodzić ono z rynku wtórnego.

Gdzie szukać?

Możliwości jest kilka. W zależności od tego, czego szukamy możemy szukać ogłoszeń w Internecie, skorzystać z pomocy biura nieruchomości lub kontaktować się bezpośrednio z deweloperami. Dobrym rozwiązaniem jest również odwiedzenie targów mieszkaniowych, gdzie w jednym miejscu można zapoznać się z ofertami wielu firm.

= Dla nas, jako dewelopera to szansa na zgromadzenie wiedzy dotyczącej potrzeb potencjalnych klientów. Później łatwiej nam planować kolejne inwestycje. Klienci też mogą zapoznać się bliżej z ofertami, dopytać o szczegóły, które są dla nich ważne – mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.

Lokalizacja

Rozpoczynając poszukiwania warto zastanowić się, w której części miasta chcielibyśmy zamieszkać. Jedni preferować będą ścisłe centrum, inni obrzeża miasta, a część osób będzie upierała się przy swojej ulubionej dzielnicy.

Przy wyborze lokalizacji ważne jest to, aby sprawdzić jak skomunikowany jest ten rejon, tak by później dojazd do pracy, na uczelnię, czy z dziećmi do szkoły nie był uciążliwy. Istotne jest sąsiedztwo lokali użytkowych takich jak sklepy, przychodnie, apteki, szkoły, przedszkola, poczty.

Powinniśmy również sprawdzić czy w najbliższej okolicy nie znajdują się drogi szybkiego ruchu, lotniska czy też fabryki, które mogą wpływać na zwiększenie się hałasu. Jeśli komuś zależy na lokalizacji w centrum to najszerszą ofertę mieszkań znajdzie na rynku wtórnym. Nowe projekty stanowią tam tylko niewielki procent oferty skierowanej do bardzo zamożnych klientów.

Obecnie deweloperzy najczęściej stawiają na nowe lokalizacje – poza ścisłym centrum, gdzie mogą dowolnie zagospodarować przestrzeń, dbając nie tylko o budynki mieszkalne, ale także o tereny zielone oraz place zabaw dla dzieci.

Cena

Koszt metra kwadratowego jest bardzo ważnym czynnikiem uwzględnianym przy zakupie własnego M. Może zdarzyć się i tak, że to właśnie cena okaże się ważniejsza od lokalizacji. Mieszkania w centrum będą zdecydowanie droższe. Od wieków posiadanie nieruchomości w centrum miasta kojarzyło się z majętnością.

Lokale w centrum zazwyczaj cechują się wyższym standardem, ale również wieloma ograniczeniami związanymi z ich realizacją, co dodatkowo winduje cenę. Z racji ogromnej popularności programu rządowego Rodzina na Swoim kupujący decydują się na mieszkania na obrzeżach miast, gdzie ceny są zdecydowanie niższe. Program ten powstał z myślą o osobach o umiarkowanych dochodach, które kupują swoje pierwsze mieszkanie i liczą się z każdą wydaną złotówką.

Metraż

Przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego łatwiej dobrać mieszkania o pożądanym przez nas metrażu. Deweloperzy dostosowując swoje oferty, postawili na budowanie mieszkań o rożnych powierzchniach i układach. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe. Popularne metraże to ok. 40 metrów kwadratowych.

Funkcjonalność

Odchodzi już w zapomnienie powiedzenie „ciasne ale własne”. W dzisiejszych czasach poszukujemy mieszkań przede wszystkim funkcjonalnych. Każdy chce by jego mieszkanie wyglądało dokładnie tak jak sobie wymarzył. Zakup nieruchomości od dewelopera w dużej mierze umożliwia takie dopasowanie.

Firmy stawiają na budowania według nowoczesnych projektów. Już w czasie budowy nabywca może poprosić o zmianę umiejscowienia ścian. Przy mieszkaniach z rynku wtórnego wiąże się to z ogromnym remontem, burzenie ścian na własną rękę bywa uciążliwe.

Wiadomo, że mieszkania zazwyczaj kupują osoby młode, które stawiają na nowoczesny designe. Nowe mieszania naprawdę potrafią zaskakiwać, nie są to już zwykle prostokątne pokoje w blokach z wielkiej płyty. Nowoczesne techniki budowlane pozwalają na coraz odważniejsze i ciekawsze projekty. Ściany po skosie, kuchnie otwarte na salon, czy półścianki są już standardem w nowym budownictwie.

Stan mieszkania

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj musimy rozpocząć od remontu, ponieważ upodobania poprzedniego właściciela w urządzeniu wnętrz nie muszą odpowiadać naszemu gustowi. Te remonty nierzadko wiążą się z burzeniem ścian, wymianą podłogi, okien, instalacji elektrycznej, przez co termin przeprowadzki oddala się.

Oczywiście przy zakupie nowego mieszkania też trzeba je urządzić, ale dużo łatwiej położyć np. nowe płytki na puste ściany, niż odrywać poprzednie i dopiero kłaść nowe. Deweloperzy oferują mieszkania „pod klucz”, bądź też do własnej aranżacji. Często oferują możliwość podjęcia współpracy z architektami wnętrz.

– Ważne do podkreślenia jest też to, że przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego otrzymuje się gwarancję, na podstawie której deweloper ma obowiązek usunąć wszystkie usterki powstałe podczas początkowego okresu użytkowania – mówi Bartłomiej Rzepa.

Przy mieszkaniach starszych nie mamy żadnej pewności, że nagle nie zaczną pojawiać się problemy, a w tym przypadku to my sami będziemy musieli finansować wszelkie naprawy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W przypadku rynku wtórnego powinniśmy sprawdzić stan techniczny danego mieszkania oraz całego budynku, kompletność dokumentacji, stan prawny nieruchomości, stan finansowy wspólnoty czy też spółdzielni mieszkaniowej, czy lokal nie ma zadłużeń wśród dostawców mediów, czy nie toczy się egzekucja z nim związana.

Przy mieszkaniach z rynku pierwotnego przede wszystkim należy sprawdzić dewelopera. Klienci sprawdzają renomę i kondycję finansową dewelopera, prawa własnościowe do gruntu, na którym powstała lub powstaje nieruchomość, pozwolenia na budowę, a później użytkowanie – mówi Bartłomiej Rzepa.

Młodych ludzi interesują również sąsiedzi. Nowopowstające osiedla zazwyczaj zamieszkiwane są przez osoby w młodszym wieku, które dopiero nabyły swoje pierwsze mieszkanie. W takim towarzystwie czują się lepiej, nawzajem rozumieją własne potrzeby, przez co unika się zbędnych konfliktów związanych np. z „parapetówkami”, płaczem dziecka, czy remontami w godzinach wieczornych.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, które mieszkania są lepsze i bardziej korzystne przy zakupie. Zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego jak i wtórnego mają swoich zwolenników. Wszystko zależy od naszych indywidualnych gustów i potrzeb. Dlatego wybierając własne M dokładnie rozważmy wszystkie za i przeciw.

źródło: Dachy, Money

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj