Wraca kredyt na 120% wartości nieruchomości

W temacie: Aktualności, Aktualności, Banki i kredyty, Rynek finansowy

Kolejne instytucje decydują się na wprowadzenie do oferty kredytu hipotecznego z maksymalnym LTV ponad 100 proc. Dwa miesiące temu 110 proc. wprowadziły mBank i MultiBank, wcześniej 105 proc. miał Allianz Bank, teraz przebił wszystkich Alior oferując kredyt w wysokości 120 proc. wartości nieruchomości.

Dla wielu osób kuszącą propozycją jest możliwość nie tylko kupienia mieszkania bez wkładu własnego, ale i wykończenia go za pieniądze banku. Często banki mają w ofercie kredyty z LTV ponad 100 proc., jednak nadwyżkę można przeznaczyć tylko na opłaty około kredytowe, oferta Aliora jest więc przełomowa. Trzeba jednak pamiętać, że bank wymaga przygotowania stosownego kosztorysu remontu, koniecznie zrobionego na formularzu banku.

Oczywiście taka oferta nie jest bezwarunkowa. Dotyczy tylko kredytów zaciąganych na maksymalnie 30 lat (standardowa oferta to nawet 50 lat), a klientów obowiązuje wyższa od standardowej stawka ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (wzrost z 1,29 do 1,44 proc.).

Wykończenie mieszkania można też sfinansować m.in. w Eurobanku, który do kredytowych kalkulacji bierze przyszłą wartość mieszkania, co oznacza, że – po przeprowadzeniu niezbędnej weryfikacji – bank pożyczy klientowi więcej niż ten płaci za nieruchomość. W standardowej ofercie maksymalne LTV to jednak 100 procent, co jest dziś rynkowym standardem. Zaledwie co czwarty bank nie ma w ofercie kredytów bez wkładu własnego.

Najwyższy wskaźnik LTV dla kredytów w złotych
Bank
Maks. LTV
Alior Bank
120%
mBank
110%
MultiBank
110%
Allianz Bank
105%
 
Oferta LTV równego 120 proc. w Aliorze dotyczy nie tylko kredytów złotowych, ale i tych w euro. Tutaj o kredyt bez wkładu własnego jest trudniej, bo mają go tylko Alior, mBank, MultiBank, BOŚ, Deutsche Bank i Getin Noble Bank. Na drugim biegunie znajdują się Bank Zachodni WBK i Bank Pekao, w których wymagany wkład własny dla kredytu walutowego to 30 procent.
 
Najwyższy wskaźnik LTV dla kredytów w euro
Bank
LTV
Alior Bank
120%
mBank
110%
MultiBank
110%
BOŚ
100%
Deutsche Bank
100%
Getin Noble Bank
100%

źródło: Open Office

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj