Banki odkręciły kurek z kredytami mieszkaniowymi

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty

Aż 65 tys. kredytów mieszkaniowych zaciągnęli Polacy w drugim kwartale tego roku. I co ważne, spłacają je bez zarzutu

Te wstępne dane Związku Banków Polskich (ZBP) są o przeszło jedną trzecią lepsze niż w poprzednich trzech miesiącach. Wówczas banki udzieliły 47,6 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 9,5 mld zł. W drugim kwartale Polacy zadłużyli się o kolejne 13,8 mld zł. A wygląda na to, że pieniądze popłyną na rynek mieszkaniowy jeszcze szerszym strumieniem. Jak wykazały ostatnie badania firmy Pentor Research International i ZBP, trzech na czterech ankietowanych bankowców spodziewa się dalszego wzrostu rynku kredytów hipotecznych. W ZBP martwią się jednak, że w czerwcu zmalała skłonność Polaków do oszczędzania. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz przyznaje, że palącym problemem staje się brak długoterminowego kapitału.

Związek postuluje więc, by rząd w przygotowywanej strategii mieszkaniowej zaproponował m.in. reaktywowanie budowlanych kas oszczędnościowych wzorowanych na niemieckich Bausparkassen. Zachętą dla oszczędzających miałaby być płacona premia z budżetu.

Ponadto bankom bardzo zależy na tym, by nie tylko specjalistyczne banki hipoteczne, ale także uniwersalne mogły emitować papiery wartościowe zwane listami zastawnymi. Sprzedając je, np. funduszom ubezpieczeniowym i emerytalnym, banki dostałyby zastrzyk gotówki na kolejne kredyty. Dodajmy, że zabezpieczeniem listów zastawnych są wierzytelności powstałe z tytułu udzielonych przez bank kredytów zabezpieczonych hipoteką.

Dlaczego banki stawiają na kredyty hipoteczne? – Bo wciąż należą one do najlepiej spłacanych – odpowiada analityk Gold Finance Halina Kochalska. – I oby tak było dalej – potwierdza prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Kochalska zauważa, że klientom spłacającym kredyty mieszkaniowe w rzetelności nie dorównują ani firmy, ani osoby spłacające dużo niższe raty kredytów konsumpcyjnych. Gdy na koniec maja odsetek złych kredytów w portfelu kredytów mieszkaniowych sięgał jedynie 1,6 proc., w kredytach dla przedsiębiorstw było to 12,2 proc., a w przypadku konsumpcyjnych – prawie dziesięć razy więcej (15,7 proc.).

W ciągu pięciu miesięcy tego roku odsetek kredytów mieszkaniowych niespłacanych na czas lub w ogóle niespłacanych wzrósł jednak o 0,1 pkt. proc.

Mimo to – jak się dowiedzieliśmy w Banku Gospodarstwa Krajowego – tylko niespełna 1,2 tys. osób skorzystało z obowiązującej od roku ustawy, która gwarantuje bezrobotnym kredytobiorcom hipotecznym pomoc państwa. To zaledwie 0,08 proc. z ok. 1,5 mln gospodarstw domowych spłacających taki kredyt. A przypomnijmy, że kiedy wybuchł kryzys finansowy, rząd obawiał się, że pomocy może potrzebować nawet 45 tys. kredytobiorców. Dlatego przygotował specjalną ustawę o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Wydatki z tego tytułu miały sięgać 0,5 mld zł, a przekroczyły nieznacznie… 5 mln zł. Powiatowe urzędy pracy dopłacały bezrobotnym kredytobiorcom średnio po 760 zł miesięcznie. O tego typu zwrotną dopłatę można ubiegać się jeszcze przez niespełna pół roku.

Gazeta Dom

Tagi: , ,

One comment
Skomentuj »

  1. Teraz nastaly takie czasy ze jak bierzesz kredyt mieszkaniowy w danym banku to musisz tez brac konto w tym banku

Skomentuj