BZ WBK liczy na 2-cyfrowy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych w 2011 r.

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty

Warszawa, 27.07.2011 (ISB) – Bank Zachodni WBK spodziewa się dwucyfrowego wzrostu sprzedaży kredytów hipotecznych i gotówkowych w skali roku. Liczba kart kredytowych ma wzrosnąć do 100 tys. na koniec tego roku z 40 tys. obecnie, poinformował prezes Mateusz Morawiecki.

„Druga połowa roku to będzie jeszcze mocniejsza sprzedaż kredytów hipotecznych. Myślę, że to będzie mocny, dwucyfrowy wzrost w okolicach 15% rok do roku”- powiedział Morawiecki dziennikarzom.

Wartość portfela klientów detalicznych wyniosła 12,02 mld zł na koniec czerwca wobec 11,25 mld zł rok wcześniej (wzrost o 4,6% r/r).

Wartość portfela kredytów hipotecznych BZ WBK wyniosła 7,2 mld zł i była wyższa o 7,9% w skali roku. W strukturze portfela kredyty w złotych stanowiły 90%.

Dwucyfrowy wzrost sprzedaży bank planuje także w kredytach gotówkowych. Portfel tych kredytów wzrósł w I półroczu o 8,9% r/r do 3.479 mln zł zł.

„To jest bardzo rentowny portfel, a kredyty oferujemy klientom, których sytuacja finansowa jest dobra. Rok do roku sprzedaż gotówek na pewno będzie wyższa, może nawet o 20%, ale to są kredyty na krótsze terminy, więc nie mogę zapewnić, że wzrost tego portfela będzie dwucyfrowy ” – zaznaczył prezes.

Dodał, że jesienią ruszy nowa oferta i nowa kampania promocyjna kart kredytowych, która ma na celu dalsze pozyskiwanie nowych klientów.

„Łącznie na koniec tego roku chcemy dojść do poziomu 100 tys. wydanych kart kredytowych, a to oznacza, że musimy jeszcze wydać ok. 60 tys. takich kart. Ten produkt będzie elementem akwizycyjnym, ale będziemy tu bardzo selektywni w doborze klientów”- powiedział prezes.

Morawiecki poinformował, że drugi kwartał przyniósł wzrost popytu na kredyty inwestycyjne wśród największych klientów. Również średnie i duże firmy z segmentu SME zgłaszają zapotrzebowanie na kapitał, jednak głównie obrotowy.

„Od marca, kwietnia rośnie popyt na kredyty inwestycyjne dla dużych firm, maleją natomiast depozyty. Rośnie akcja kredytowa na rachunkach bieżących, kredyty obrotowe dla firm dużych i średnich. Spodziewam się, że akcja kredytowa dla SME będzie rosła szybciej, niż w I półroczu i wzrosty będą nawet dwucyfrowe” – powiedział prezes.

Wartość kredytów brutto wyniosła 36,25 mld zł na koniec czerwca i wzrosła o 4,8% w skali roku.

Wartość depozytów wyniosły 40,77 mld zł i były niższe o 1,3% w skali roku. Zobowiązania wobec klientów indywidualnych wyniosły 25,48 mld zł.

Bankier

Tagi: , ,

Skomentuj