Kredyt walutowy nie taki straszny?

W temacie: Aktualności, Rynek finansowy

Polacy posiadający hipoteczne kredyty walutowe z tytułu samego spreadu płacą dodatkowo nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jak efektywnie spłacać kredyt mieszkaniowy? Jak zaoszczędzić w rok nawet 1500 zł? Znajdź sposób na poprawę stanu domowego budżetu.

Spread to różnica między oferowanym przez instytucję finansową kursem sprzedaży waluty a kursem kupna. Po wprowadzeniu Ustawy Antyspreadowej tylko nieliczne banki obniżyły ogromne marże w przeliczaniu kursów walut. Z tego powodu posiadacze kredytów mieszkaniowych korzystają z różnych sposobów spłacania rat w walucie i zdobycie jej po najniższym kursie.

Z możliwości, jakie daje ustawa skorzystało jedynie od 10 – 30% klientów poszczególnych banków, często spodziewając się utrudnień, jakie mogą narzucać instytucje finansowe. Nie należy się tego obawiać. Ustawodawca jasno określił wytyczne, dlatego możemy stanowczo egzekwować nowe przepisy.

Pierwszym krokiem do obniżenia raty jest podpisanie z bankiem bezpłatnego aneksu do umowy. Po zatwierdzeniu dokumentu musimy zdecydować się na sposób, w jaki zdobędziemy franki, dolary czy euro.

Tradycyjne kantory są najbardziej powszechną metodą pozyskania walut, jednak wymaga to comiesięcznego poświęcenia czasu i umawiania się na osobisty odbiór banknotów.

Powstałe portale internetowe pozwalają na zakup waluty bez konieczności wychodzenia z domu. Ich zaletą są również niższe kursy niż w kantorach stacjonarnych. Wadą może być długi czas oczekiwania na realizację transakcji – nawet do 6 dni. Najnowszym rozwiązaniem są portale, które pośredniczą w kupnie i sprzedaży walut on-line. Zajmują się kompleksową realizacją transakcji – wymieniają złotówki na walutę, po czym natychmiast przelewają środki na konto Klienta, z którego pobierana jest rata zobowiązania.

Gwarantem bezpieczeństwa takich transakcji jest współpraca portalu z instytucjami finansowymi, jak domy maklerskie, które podlegają pod Komisję Nadzoru Finansowego.

źródło: Domwaluty

Tagi: ,

Skomentuj