Oszczędzaj na emeryturę, bo nie dostaniesz kredytu

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty

Od stycznia banki licząc zdolność kredytową będą musiały uwzględniać spadek dochodów po przejściu na emeryturę. Nie napawa to optymizmem, gdyż wyliczenia wskazują, że nasze emerytury będą bardzo niskie.

Expander uspokaja jednak, że banki szukają rozwiązania tego problemu. Niewykluczone, że aby otrzymać kredyt hipoteczny będziemy musieli dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Wchodzące od stycznia zapisy Rekomendacji S wprowadzą duże zmiany w bankowych procedurach wyliczania zdolności kredytowej. Jedną z nich jest konieczność uwzględniania spadku dochodów po przejściu na emeryturę. Wymóg dotyczy sytuacji, gdy kredyt będzie spłacany dłużej niż do momentu uzyskania wieku emerytalnego. Wtedy rata musi być na tyle niska, aby na emeryturze wystarczyło pieniędzy na życie i spłatę kredytu.

Expander sprawdził, że obecnie procedury bankowe zwykle pozwalają udzielić kredytu, którego spłata zakończy się maksymalnie w wieku 70-80 lat. Takie kredyty wcale nie są jednostkowymi przypadkami. Nawet jeśli mieszkanie kupują młodzi ludzie, to nierzadko jako współkredytobiorców dołączają rodziców. Przyczyną tej sytuacji są coraz ostrzejsze wymagania w zakresie zdolności kredytowej. Dochody rodziców pozwalają uzyskać wyższą kwotę kredytu.

Gdyby banki ściśle zastosowały się do nowych regulacji, to rodzice nie mogliby już poprawić zdolności kredytowej dzieci. Prognozy Ministerstwa Finansów mówią bowiem, że w przyszłości nasze emerytury będą stanowił jedynie ok. 30% ostatnich dochodów. Nie posiadając dodatkowych oszczędności świadczenie emerytalne pozwoli nam więc jedynie na skromne życie.

Expander uspokaja jednak, że banki szukają takich rozwiązań, które pozwolą wprowadzić nowe regulacja i jednocześnie nie zamkną Polakom drogi do własnego mieszkania. Rekomendacja nie precyzuje dla którego z kredytobiorców należy przeprowadzić takie badanie. Banki najprawdopodobniej będą więc wykonywać wyliczenia tylko dla głównego kredytobiorcy, czyli tego, który uzyskuje najwyższe dochody.

Co jednak, jeśli okaże się, że to jedno z rodziców uzyskuje najwyższe dochody? W takim przypadku być może banki będą godziły się na udzielenie kredytu po warunkiem zobowiązania się klienta do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Niewykluczone, że w takiej sytuacji banki będą sprzedawały wraz z kredytem jakiś rodzaj produktów służących do oszczędzania na emeryturę. Dzięki temu będą miały pewność, że klient po przejściu na emeryturę będzie w stanie dalej spłacać kredyt.

źródło: Jarosław Sadowski / Expander

Tagi: , , , ,

Skomentuj