Mieszkanie dwupoziomowe zamiast domu?

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

Czy mieszkanie dwukondygnacyjne jest ofertą dobrą dla wszystkich? Pozwala w mieście poczuć się jak we własnym niezależnym domu. W zamian wymaga codziennego pokonywania schodów, które zniechęcają do zakupu rodziny z małymi dziećmi. Komu deweloperzy dedykują lokale 2-poziomowe?

Podwójna kondygnacja, dwa razy większe korzyści?

Kto nie chce palić w piecu czy uprawiać ogrodu, pozory domu może sobie stworzyć w budynku wielorodzinnym. Kubatura i rozkład mieszkań dwupoziomowych pozwalają poczuć się jak na swoim. Poczucie intymności wzmaga fakt, że takie lokale są domeną niskiego budownictwa, o małej liczebności mieszkań (4-6 w klatce). Usytuowanie na najwyższej kondygnacji nie tylko wlewa do domu więcej światła, ale i rozwiązuje problem hałaśliwych sąsiadów z góry. Ten z pozoru banalny powód zaskakująco często przesądza o zakupie mieszkania tuż pod dachem.

Inny walor dużego kalibru to możliwość funkcjonalnego wydzielenia odrębnych stref – dziennej (na dole) i nocnej (na górze, gdzie jest mniejszy ruch i hałas), ogólnodostępnej (na dole) i dziecięcej (na górze). Na tej samej zasadzie na piętrze dość skutecznie daje się ukryć i prywatność, i codzienny bałagan.

Temat estetyki nierzadko towarzyszy dyskusjom o mieszkaniach 2-poziomowych. Często spotykane oryginalne belki pod sufitem, w połączeniu z nietypowym rozkładem pomieszczeń, stają się pożywką dla architektów. Profesjonalne aranżacje zdobią katalogi, budując fałszywy obraz oferty tylko dla zamożnych. Tymczasem mieszkanie na dwóch poziomach przestało już być produktem ekskluzywnym.

Mieszkania dwupoziomowe są częścią prawie każdej deweloperskiej inwestycji. Nie bez przyczyny. To celowy zabieg dewelopera – zlokalizowane zazwyczaj na ostatnich kondygnacjach, stanowią sprytną metodę na zagospodarowanie poddaszy. Zachęcają też parametrami finansowymi – cena metra kwadratowego to wypadkowa głównie standardu inwestycji, a nie dwóch kondygnacji zamiast jednej.

Oferta tylko dla przekonanych

Pokusie nie powinni jednak ulegać niezdecydowani. Taki rozkład mieszkania ma silne grono przeciwników, zwłaszcza jeśli mówi się o nim w kontekście rozwiązania dla rodzin. Przedmiotem krytyki stają się też schody – wielokrotnie pokonywane przez dorosłych, za to wątpliwie bezpieczne dla dzieci. Mieszkańcy narzekają też na uciążliwość utrzymywania w czystości dwóch pięter.

Duże mieszkanie dwupoziomowe nie jest ofertą dla każdego. Jednak nie z powodu cen czy dostępności, tylko z racji swojej specyfiki. Obok zbyt wielu charakterystycznych dla takiej nieruchomości aspektów codziennego funkcjonowania po prostu nie da się tu przejść obojętnie.

źródło: Bankier

Tagi: , ,

Skomentuj