Banki zmieniają ofertę hipoteczną na wiosnę

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty

Pierwszy kwartał 2012 roku w hipotekach był monotonny i mało atrakcyjny z punktu widzenia klienta. Promocje nie pojawiały się często – oferty rzadko ulegały zmianie na lepsze lub przeciwnie – banki szły w stronę podwyżek. Dopiero z nadejściem wiosny oferta nabiera kolorów.

Niższa marża – to najczęstsze hasło promujące kredyty hipoteczne. Inne zapowiadają obniżki kosztów wieloletniego zobowiązania, rezygnację z prowizji za udzielenie kredytu lub promocyjne ubezpieczenie.

Banki, które zmieniły ofertę na wiosnę

W ostatnich miesiącach na największą zmianę w ofercie kredytów hipotecznych zdecydował się Bank BGŻ. Modyfikacji uległy zasady cross-sellingu, dzięki któremu klient uzyska atrakcyjniejszą marżę. W zamian za skorzystanie z obfitego zestawu dodatków do ROR-u (m.in. karty płatniczej i ubezpieczenia nieruchomości) klient otrzyma marżę na poziomie 1% i prowizję między 0,5% a 1,5%, w zależności od posiadanego wkładu własnego.

Kolejnym przykładem instytucji wprowadzającej wiosenne zmiany w hipotekach jest Credit Agricole. Tu w zamian za ROR z wpływem wynagrodzenia i wykupienie ubezpieczenia na życie, marża w pierwszym roku kredytowania wyniesie 0%, zaś od trzynastego miesiąca kredytowania – między 0,99 a 1,3% – w uzależnieniu od wysokości wkładu własnego wniesionego przez klientów.

Ofertę kredytów mieszkaniowych zmienił także BNP Paribas. Obecnie klienci mają możliwość wyboru spośród dwóch wariantów – marży 1,19% obowiązującej przez cały okres kredytowania, lub marży 0,9% przez 5 lat, po których zwiększy się ona do 1,25%. Warunkiem skorzystania z oferty jest założenie konta osobistego oraz skorzystanie z ubezpieczenia lub – zamiennie – opłacenie prowizji za udzielenie kredytu.

PKO Bank Polski – podobnie jak Credit Agricole – zaczął stosować promocyjną marżę przez pierwszy rok kredytowania. Pierwotna marża na poziomie 0,99% po dwunastu miesiącach osiągnie inny, niezmienny już poziom uzależniony od wkładu własnego, jaki klient wniesie w zakup nieruchomości. Dodatkowo bank nie pobierze od klientów prowizji za udzielenie kredytu.

Promocyjna marża 0,99% i dodatkowo pokrycie kosztów przeprowadzki oferuje Eurobank. Marża uzależniona jest od wkładu własnego oraz skorzystania z dodatkowych produktów – konta osobistego i ubezpieczenia na życie przez cały okres kredytowania.

Kolejnym bankiem, który zdecydował się na odświeżenie oferty hipotecznej jest Kredyt Bank. Z połową marca instytucja zwiększyła obniżkę marży z 0,4 do 0,5% dla klientów, którzy skorzystają z pakietu ubezpieczeń, rachunku, karty płatniczej. W czasie trwania promocji bank dodatkowo zrezygnował z pobierania prowizji za udzielenie kredytu.

W wielu bankach statycznie i bez zmian

Kilkanaście banków od miesięcy ani nie pogorszyło, ani nie uatrakcyjniło oferty kredytów hipotecznych. Stabilne w ofercie hipotek dla klientów indywidualnych są Bank Zachodni WBK, Bank Millennium, Alior Bank, Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, mBank i MultiBank.

Są jednak instytucje, które znacznie zwolniły w biegu po klienta hipotecznego. W ostatnich miesiącach Raiffeisen Bank, Polbank i DnB Nord nie tylko nie poprawiły swojej oferty, ale również podwyższyły marże kredytowe – w zależności od poziomu LTV, wynoszą one ok. 2,4%.

W hipotekach dopiero będzie się działo

Z nadejściem 2013 roku dobiega końca program Rodzina na swoim. Pozostało kilka miesięcy na skorzystanie z rządowych dopłat do odsetek – można zatem liczyć, że ruch w hipotekach dopiero nastąpi. Na poprawę warunków kredytowych liczą nie tylko klienci, ale także właściciele mieszkań i deweloperzy, którym Rodzina na swoim znacznie pomogła w sprzedaży nieruchomości.

źródło: Bankier

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj