Deweloperzy powoli wychodzą z dołka

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

Deweloperzy powoli wychodzą z dołkaW kwietniu 2009 r. oddano do użytku ponad 11,7 tys. mieszkań. Jest to mniej niż przed miesiącem. Jednak od początku roku na rynku pojawiło się już 53,5 tys. nowych lokali, czyli o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Te dane wskazują, że w tym roku może zostać pobity ubiegłoroczny rekord, kiedy to oddano ponad 165 tys. mieszkań – mówi Aleksandra Szarek, specjalista rynku nieruchomości w Home Broker. Nie możemy się jednak spodziewać, że z miesiąca na miesiąc będzie przybywać mieszkań do sprzedaży. Lokal oddany do użytku oznacza, że deweloper może przekazać klucz właścicielowi. Za wiele tych mieszkań deweloperzy dostali już pieniądze w ratach etapami, od momentu rozpoczęcia budowy. Tak wysoka liczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych czterech miesiącach roku jest efektem budów rozpoczętych przed kilkunastoma miesiącami, kiedy wydawało się, że boom na rynku mieszkaniowym potrwa znacznie dłużej.

Jednak wiele wskazuje na to, że niektórzy deweloperzy najgorszy okres mają już za sobą. W piątek swoje wyniki finansowe ogłosił J.W. Construction. Pierwszy kwartał deweloper zakończył znacznymi wzrostami. Spółka odnotowała ponadtrzykrotny wzrost zysku netto (50,5 mln zł), prawie 180 proc. większy zysk operacyjny oraz o ponad 90 proc. wyższe przychody niż w pierwszym kwartale 2008 r. W tym czasie spółka sprzedała ponad 120 mieszkań.

– Tak dobre wyniki mogą świadczyć o przełamaniu złej passy w sektorze mieszkań popularnych. Liczymy na kontynuację tego trendu, biorąc pod uwagę liczbę mieszkań, które w najbliższych miesiącach zostaną przekazane nabywcom – komentuje Małgorzata Szwarc-Sroka, dyr. pionu ekonomicznego J.W.C. Za to powodów do zadowolenia z pierwszego kwartału nie ma Polnord. Zysk netto skurczył się aż o 74 proc. do 11,9 mln zł. Według Michała Sztablera, analityka z Domu Maklerskiego PKO BP, wyniki są słabe, ale zgodne z oczekiwaniami. Uważa jednak, że następne kwartały będą już lepsze. Można to wywnioskować ze sprzedaży w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Z miesiąca na miesiąc sprzedaż mieszkań rośnie.

W pierwszym kwartale zysk z ponad 10 mln zł do 2,6 mln zł spadł także wrocławskiemu deweloperowi LC Corp. Spółka, która specjalizuje się głównie w budowie apartamentów, zapowiedziała niedawno, że zacznie budować więcej mieszkań w sektorze popularnym. Analitycy uważają, że to dobre posunięcie i pozwoli poprawić wyniki w kolejnych kwartałach. Na dobre wyniki sprzedaży w tym roku liczy też Gant Development. W I kwartale firma sprzedała 171 mieszkań, tylko o sześć mniej niż w tym samym okresie ub. roku. Co ciekawe, aż 80 proc. z nich za gotówkę. Do końca roku holding chce sprzedać 750 mieszkań. Buduje we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Częstochowie.

źródło: prnews.pl, Polska

Tagi: , , , , ,

Skomentuj