Kredyty w złotówkach najbardziej popularne

W temacie: Aktualności, Aktualności, Banki i kredyty, Rynek finansowy

Kredyty w złotówkach najbardziej popularneJuż niedługo finansowanie w euro będzie częściej wybierane niż we frankach szwajcarskich. Dolary wciąż nie cieszą się wzięciem. O preferencjach kredytobiorców informuje porównywarka finansowa Comperia.pl.

Światowy kryzys finansowy odmienił rynek kredytów hipotecznych w Polsce – zarówno od strony podaży, a więc ofert bankowych, jak i od strony popytu, a więc zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów. Czary dopełnia wciąż negatywny sentyment na rynku nieruchomości. Spadające ceny nie skłaniają nabywców do dokonywania szybkich transakcji, a banków do finansowania zakupu w 100 proc. kredytem.

Comperia.pl na bieżąco monitoruje zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby poszukujące produktów finansowych. Dzisiaj przyjrzeliśmy się preferencjom w zakresie najczęściej wybieranych walut kredytu hipotecznego. Okazuje się, że najbardziej popularny jest wariant w złotych. Wciąż mocno spada popularność kredytów we frankach szwajcarskich. Co ciekawe, dzieje się to przy jednoczesnym wzroście popularności kredytów w euro. Wciąż marginalne znaczenia odgrywa kredyt w dolarze.

Popularność walut kredytu hipotecznego
Popularność walut kredytu hipotecznego
źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zachowanie kredytobiorców uzasadnia polityka kredytowa banków. Po pierwsze większe wzrosty cen kredytu walutowego w porównaniu do wariantu w złotych. Po drugie wciąż dostępna dla kredytu złotowego możliwość finansowania w 100 proc. ceny transakcyjnej, właściwie niemożliwa dla wariantu w walucie. I na koniec coraz większy sentyment do euro w kontekście planowanego przyjęcia wspólnej europejskiej waluty przez Polskę.
Nic nie wskazuje na to, aby kredyty we frankach miały wrócić do łask. Z kolei trend wzrostu popularności finansowania w euro sugeruje, że właśnie ta opcja zastąpi już niedługo całkowicie walutę szwajcarską.

Puls Biznesu, Comperia

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj