Nowe mieszkanie – jak je znaleźć?

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania, Porady

Nowe mieszkanie - jak je znaleźć?Dziś na rynku pierwotnym można znaleźć każdego rodzaju metraż

Rynek pierwotny ma tę zaletę, że można dostosować mieszkanie do indywidualnych potrzeb nawet w trakcie budowy. Przesunięcie ściany działowej nie wiąże się w tym przypadku z remontem czy mówiąc kolokwialnie „demolką” całego mieszkania. Zmianę koncepcji wprowadza się bowiem jeszcze przed przystąpieniem ekipy budowlanej do realizacji podziału powierzchni lokalu na poszczególne pomieszczenia. Oczywiście dotyczy to przypadku, kiedy inwestycja jest w początkowej fazie budowy.

Dlatego rynek pierwotny jest doskonałą opcją dla osób chcących mieć własny wkład w aranżację wnętrza, unikając jednocześnie remontu. Można też liczyć na to, że nowe budynki są bardziej energooszczędne, a instalacje o wyższym standardzie niż w mieszkaniach używanych. W przypadku nowego mieszkania dochodzi też gwarancja oraz rękojmia na wykonanie mieszkania, za którą odpowiada deweloper.

Dwupokojowe najpopularniejsze

Choć trudno w tej chwili mówić o fali osób poszukujących nowego M, to sporo osób szuka mieszkań dwupokojowych o metrażu od około 38 do 52 m kw. Najlepiej z balkonem od strony południowej, z dogodnym dojazdem do centrum i w budynku nie wyższym niż trzy piętra z podziemną halą garażową.

Zainteresowanie jest także mieszkaniami trzypokojowymi o powierzchni 58 do 65 m kw. Dobrze jeśli są położone w budynku wyposażonym w windę, z podziemną halą garażową.

Jak zawsze najważniejszym elementem jest lokalizacja budynku, dojazd do centrum oraz otoczenie inwestycji (obecność szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia, zaplecza handlowego).

Na co uważać?

A na co powinny zwracać szczególną uwagę osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym?

Przede wszystkim należy oszacować ilość gotówki na pierwszą wpłatę, nawet jeśli inwestycję mamy zamiar finansować z kredytu. Większość deweloperów żąda pierwszej wpłaty od trzech do siedmiu dni od daty podpisania umowy. Oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły, jednak wkład własny w postaci pierwszej raty ułatwia nam także rozmowy z bankiem w sprawie uzyskania kredytu na zakup tego mieszkania.

Warto też sprecyzować swoje oczekiwania co do dzielnicy, standardu wykończenia i ceny za metr kwadratowy. Następnie należy wyszukać i porównać oferty. Można to zrobić poprzez internet, odwiedzić deweloperów osobiście, a np. w Trójmieście można skorzystać z pomocy Salonu Dewelopera. Salon zajmuje się sprawdzaniem inwestycji pod względem formalnym, dlatego można od razu mieć wgląd w KRS danego dewelopera, w odpis KW działki, na której realizowana jest inwestycja, zobaczyć pozwolenie na budowę itp. Później wystarczy tylko umówić się na termin podpisania umowy i stawić się w wyznaczonym dniu z dwoma dokumentami tożsamości. Bardzo dobrą okazją do znalezienia wymarzonego mieszkania są też targi mieszkaniowe. Również tam prezentowane są praktycznie wszystkie oferty zarówno z rynku pierwotnego, jak wtórnego.

Jeśli mieszkania szukamy sami, należy wybrać interesujące nas inwestycje, udać się do biur sprzedaży każdego z deweloperów. Następnie sprawdzić każdą z inwestycji, która nas interesuje pod względem prawnym, czyli udać się do sądu, aby przejrzeć KW, zapoznać się z KRS danego dewelopera i sprawdzić, czy firma posiada pozwolenie na budowę danej inwestycji, czy firma nie jest w upadłości itp. Wiedza na temat tych dokumentów pozwoli nam bowiem ustrzec się przed ewentualnymi problemami, np. przy uzyskaniu kredytu. Jeśli inwestycja jest zakończona, musi być decyzja administracyjna – pozwolenie na użytkowanie, inwentaryzacja budowlana oraz zaświadczenie ze starostwa stwierdzające samodzielność lokali.

Jakie M?

Najważniejsza jest funkcjonalność mieszkania, czyli rozkład pomieszczeń. Dobrze jest sprawdzić, gdzie wypada łazienka sąsiada za ścianą, aby uniknąć dodatkowego hałasu. Istotne jest też nasłonecznienie mieszkania, czyli jak jest ono usytuowane względem stron świata. Ważny jest stan drogi dojazdowej do budynku. Warto także sprawdzić, jakie budynki sąsiadują z naszym i jakie będziemy mieli w związku z tym sąsiedztwo. W przypadku inwestycji realizowanych na peryferiach miasta dobrze jest udać się do urzędu miejskiego i sprawdzić, jakiego rodzaju zabudowy możemy się spodziewać w danym miejscu za klika lat, a także gdzie będą przebiegać drogi dojazdowe. Najważniejszy jest jednak wybór dewelopera, czyli warto jest zapoznać się z inwestycjami wcześniej realizowanymi przez daną firmę deweloperską, a także sprawdzić inwestycję, którą jesteśmy zainteresowani, pod względem prawym.

Bezwzględnie należy zapytać o prawomocne pozwolenie na budowę, o KRS dewelopera i o księgę wieczystą. Należy też dowiedzieć się, czy jest możliwość zawarcia umowy przedwstępnej (czyli umowy o wybudowanie) w formie aktu notarialnego z wpisem roszczenia w KW (warto skorzystać z tej możliwości). Koniecznie trzeba ustalić, co jest objęte ceną, czy np. ogródek będzie naszą własnością; jaki dokładnie będzie standard wykończenia, jaki będzie termin wydania nieruchomości i kiedy nastąpi termin podpisania aktu notarialnego. Wiedza na ten temat pozwoli nam bowiem ustrzec się przed ewentualnymi problemami, np. przy uzyskaniu kredytu. Bardzo ważne jest też, ile budynków będzie tworzyć jedną wspólnotę mieszkańców.

Okazja czy przepłacasz

W przypadku nowych mieszkań cena jest uzależniona od: standardu wykończenia budynku oraz samego mieszkania, od lokalizacji zarówno samej inwestycji, jak też pojedynczego mieszkania, od położenia lokalu mieszkalnego względem stron świata oraz od gęstości zabudowy w danym miejscu. To tylko kilka czynników, które wpływają na wysokość ceny.

Teraz wielu deweloperów decyduje się na wprowadzanie promocji polegających na tym, aby przy zachowaniu ceny dodać do kupowanych nieruchomości np. zabudowę kuchenną, wykończenie łazienki, a nawet samochód czy drugie, mniejsze mieszkanie. Należy dokładnie przekalkulować taką ofertę. Może się bowiem okazać, że mimo wszystko bardziej opłacalny jest zakup u dewelopera decydującego się na obniżkę cenową.

Najlepiej jest wybrać dwie inwestycje o podobnych parametrach, odliczyć od nich wartość dodaną w postaci gratisów dokładanych przez inwestorów, przeanalizować je i wybrać tę, która spełnia więcej satysfakcjonujących nas kryteriów.

źródło: Gazeta

Tagi: , , , , ,

Skomentuj