Mieszkania w Łodzi tanieją i będą tanieć

W temacie: Aktualności, Ceny mieszkań, Deweloperzy i mieszkania

Mieszkania w Łodzi tanieją i będą taniećDo wakacji 2010 roku ceny nowych mieszkań spadną o 25 procent – wynika z zaskakującego raportu domu inwestycyjnego BRE Banku. Choć deweloperzy zawzięcie zaprzeczają, w Łodzi przecena już trwa w najlepsze.

W pierwszej połowie 2008 roku za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym łodzianie płacili średnio 6.300 zł. O promocjach można było pomarzyć. Dziś, jak podaje BRE, średnia cena w mieście spadła do 5,7 tys. zł za metr. Przy czym najdroższych lokali i tak nikt nie kupuje, schodzą tylko te tanie na peryferiach lub te, na które deweloper dał największy upust. Dlatego przeciętna wartość ostatnio zawartych transakcji to zaledwie 5 tys. zł za metr. Będzie jeszcze taniej.

– Przysłuchiwałem się ostatnio debacie z udziałem deweloperów. Publicznie przekonywali, że mają kolejki chętnych. Śmiać mi się chciało – mówi Tomasz Błeszyński, łódzki ekspert rynku nieruchomości. – Rzeczywistość jest inna. Niedawno szef jednej z firm mówił mi, że marzy o sprzedaży jednego mieszkania miesięcznie. Na targach Red Net w Łodzi wystawiano lokale za 4.200 zł za mkw. Oficjalnie. Mnie deweloper zaoferował je za 3.800 zł, a podobno można było wytargować na 3,5 tys.

– Przewiduję obniżkę cen w wakacje i później we wrześniu – dodaje Błeszyński. – W trzecim kwartale ceny nowych mieszkań mogą spaść w Łodzi o 10 – 15 procent. A prognoza BRE, mówiąca o 25-procentowym spadku do lata przyszłego roku, jest jak najbardziej realna.

Raport BRE wywołał poruszenie wśród deweloperów. Co w nim można przeczytać?

W pierwszym kwartale 2009 roku w Łodzi do kupienia było 1.311 mieszkań. Deweloperzy sprzedali… zaledwie 101. Wychodzi 30 miesięcznie na całe miasto. Brakuje mieszkań? Z raportu BRE wynika, że to mit. Przy obecnym tempie sprzedaży, wolnych lokali zabraknie dopiero za 24 miesiące, a więc latem 2011 roku.

Rozpoczynające się wakacje powinny przynieść kolejne spadki sprzedaży. Analitycy BRE spodziewają się, że presja banków, domagających się terminowej spłaty kredytów, przymusi deweloperów do kolejnych obniżek. Byle coś sprzedać, byle starczyło na raty. Letnia przecena może sięgnąć 10 procent. Do następnych wakacji obniżka ma dojść do 25 proc.

BRE prognozuje spadek wartości sprzedanych kredytów hipotecznych w 2009 roku na 45 do 50 procent. To oznacza dramatyczne załamanie popytu. Dodatkowo, koszt budowy spadł w porównaniu z 2007 roku o 15 procent. Sama ziemia staniała w Łodzi w ciągu roku o 50 procent. Ok. 5 proc. tańsze są materiały budowlane, od kilku miesięcy zamrożone są pensje budowlańców.

Łódzcy deweloperzy z raportem się nie chcą zgodzić. – Taki spadek cen jest niemożliwy – przekonuje Agnieszka Wróbel z firmy Real Development, która sprzedaje mieszkania w wieżowcu Sun Tower (ceny do negocjacji). – Mieszkania i tak już bardzo staniały. Może będą jeszcze jakieś korekty, ale nieznacznie, na pewno nie 25 procent. Są w Łodzi firmy, które sprzedają mieszkania za około 4200 zł, ale po pierwsze – tracą na tym, a po drugie – to są najgorsze lokale, na parterze, z oknami na północ. Co z tego, że ziemia staniała, skoro nikt jej nie kupuje. Po pozorna przecena. Nie znam dewelopera, który w tym roku kupiłby działkę w Łodzi – tłumaczy Wróbel.

Podobnie wypowiada się Jakub Sikorski z SGI Baltis. Przekonuje, że sprzedaż mieszkań w nowym kompleksie „Barciński Park 3” przy ul. Tylnej idzie tak dobrze, że jego firma wycofała się nawet z promocji.

– W I kwartale oferowaliśmy garaże o wartości 29 tysięcy złotych gratis. Teraz nie ma takiej potrzeby – mówi Sikorski.

W blokach wchodzących w skład wcześniejszego osiedla „Barciński Park 2”, deweloper sprzedawał mieszkania za ponad 6 tysięcy zł za metr. W „trójce” – za około 4,9 tys. Sikorski nie chce jednak mówić o obniżce cen, lecz „dostosowaniu oferty do oczekiwań klienta”. Innym słowy – mieszkania są tańsze, bo są mniej „wypasione”, wykonane w tańszej technologii, z tańszych materiałów. Na elewacjach nie ma już tyle kosztownego klinkieru, w ściany nie wmurowano najdroższego osprzętu elektrycznego…

źródło: POLSKA Dziennik Łódzki

Tagi: , , , ,

One comment
Skomentuj »

  1. Witam
    Proszę się douczyć i doinformować a nie głupoty pisać.

Skomentuj