Na co zwracamy uwagę przy kupnie mieszkania?

W temacie: Deweloperzy i mieszkania, Porady

Na co zwracamy uwagę przy kupnie mieszkania?Kupno mieszkania to niejednokrotnie inwestycja na całe życie. Znalezienie idealnego lokum często spędza nam sen z powiek, poszukiwania zaś trwają miesiące, a nawet lata.

Wszelkie trudności w drodze do nabycia odpowiedniego mieszkania wynikają, jak się okazuje, głównie z tego, że jesteśmy zbyt wybredni i wymagający. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytania: Co wpływa na naszą decyzję? Jakie kryterium jest dla nas najważniejsze, a do czego przywiązujemy mniejszą wagę?

Do niedawna jeszcze o wyborze decydowała przede wszystkim lokalizacja. Dziś jednak dużą uwagę zwraca się także na liczbę pomieszczeń oraz cenę nieruchomości. Wolimy mieszkania usytuowane w mniej prestiżowej dzielnicy, ale tanie i o dużej powierzchni. Lokalizacja zeszła na dalszy plan ze względu na ciągły spadek wartości lokali, który obecnie da się zaobserwować. Jak informują specjaliści, ceny mieszkań mogą spaść do 2012 roku nawet o 20 proc.

Prof. Jacek Łaszek, doradca kierujący Zespołem ds. Rynku Nieruchomości w Instytucie Ekonomicznym NBP w wywiadzie dla serwisu NBP oświadczył: „Wygląda to tak, że mamy nadwyżkę niesprzedanych mieszkań, są wysokie ceny, dodatkowo – jako efekt zewnętrzny – pojawiły się problemy z finansowaniem inwestycji oraz konsumentów przez banki. Jeśli chodzi o prognozy to dostępne dane i prowadzone przez nas analizy skłaniają do stwierdzenia, że nastąpi dalszy spadek cen na rynku nieruchomości, który szacujemy na około 15-20 proc.”

Wśród 5 tysięcy osób, którzy zadeklarowali w Home Broker chęć kupna mieszkania, została przeprowadzona specjalna ankieta. Pytano klientów o: preferowaną liczbę pomieszczeń, lokalizację, rok budowy, powierzchnię, piętro, na którym chcieliby zamieszkać.

Największa ilość ankietowanych (aż 91 proc.) stwierdziła, że najważniejsza jest liczba pokoi – ogromnym popytem cieszą się mieszkania dwupokojowe. Inny istotny czynnik to maksymalna cena (77 proc.). Kolejne miejsca w rankingu zajmują: maksymalna (76 proc.) i minimalna (68 proc.) powierzchnia pomieszczenia i maksymalna liczba pokoi (62 proc.). Lokalizacja znalazła się dopiero na szóstej pozycji (58 proc.). Zdarza się jednak, że nabiera ona szczególnego znaczenia… na przykład, kiedy mieszkanie znajduje się w tak atrakcyjnym miejscu, jak góry.

– Nasi klienci zwracają dużą uwagę na umiejscowienie obiektu mieszkalnego, który chcą nabyć. – mówi Wiadomościom24.pl Ryszard Domarowski, przedstawiciel firmy BUDOMAR, zajmującej się sprzedażą mieszkań w okolicach Zakopanego. – Ludziom zależy głównie na lokalizacji blisko Krupówek. Niezwykle ważne są tutaj walory widokowe i architektoniczne. Dla niektórych głównym kryterium są warunki komunikacyjne: dostęp do dróg żwirowych, niedaleka odległość od przystanków autobusowych. – Na tym zależy potencjalnym nabywcom. Cena oczywiście też jest ważna, ale nie ma decydującego znaczenia – dodaje.

Jak można zaobserwować, przy zakupie lokum wszyscy kierują się podobnymi czynnikami. Czasem tylko ich hierarchia ulega zmianie. Jakkolwiek, „każdy przy takim wyborze kieruje się swoimi priorytetami – dla Ciebie jest ważne coś a dla innej osoby coś zupełnie innego. Tobie nie podoba się brak balkonu i niski parter, innym być może ustawienie względem stron świata, cena, lokalizacja, układ mieszkania – powodów mogą być tysiące, ale wybór należy tylko do Ciebie” – stwierdza na stronie www.jarzebinowka.pun.pl jeden z forumowiczów.

Tagi: , , , , ,

Skomentuj