O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

W temacie: Aktualności, Deweloperzy i mieszkania

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?Oferty mieszkaniowe możemy wybierać zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Każda opcja ma oczywiście swoje zalety, jak i wady.

Przewagą mieszkań z rynku wtórnego jest to, że mieszkania przeznaczone na sprzedaż znajdują się właściwie w każdej dzielnicy i mamy możliwość natychmiastowego podpisania umowy.

Wiele osób docenia też fakt, że mieszkanie jest wykończone i z reguły w pełni wyposażone, a więc można w nim bardzo szybko zamieszkać. Nawet jeśli nie do końca lokal jest urządzony według naszego gustu, to o remoncie możemy pomyśleć później.

Rynek wtórny cieszy się dużym zainteresowaniem, mimo że standard mieszkań jest przeważnie dużo niższy od tych z rynku pierwotnego. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym zakup mieszkania będzie nie tylko łatwiejszy, ale przede wszystkim bezpieczniejszy.

Pośpiech przy zakupie mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego jest złym doradcą. Jest to inwestycja długoterminowa i bardzo kapitałochłonna. Warto zatem poświęcić więcej czasu na znalezienie najkorzystniejszego dla nas lokalu.

Dzięki ogłoszeniom zamieszczonym w serwisach internetowych możemy bez wychodzenia z domu znaleźć wiele ciekawych ofert. Chociaż do wielu z nich dołączane są zdjęcia, to koniecznie trzeba umówić się z właścicielem mieszkania, by na spokojnie zobaczyć cały lokal i jego otoczenie. Przy oglądaniu mieszkania należy zwrócić uwagę najpierw na stan samego budynku, na klatkę schodową, a później przyjrzeć się samemu lokum. Warto dokładnie obejrzeć pomieszczenia, upewnić się, czy działają wszystkie instalacje oraz sprawdzić szczelność okien. Nawet jeśli planujemy natychmiastowy remont lokalu, to usterki mogą mieć wpływ na cenę transakcyjną.

Duże znaczenie ma także to, w jakim sąsiedztwie będziemy mieszkać i czy okolica jest bezpieczna. Dlatego tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest odwiedzić potencjalne miejsce zamieszkania o różnych porach dnia. Jeśli zależy nam na czasie, możemy skorzystać z usługi firmy doradczej. Jest to idealna propozycja dla zabieganych osób, ale także dla tych, którzy nie potrafią się odnaleźć w gąszczu ofert.

Bardzo ważne jest sprawdzenie wiarygodności sprzedającego mieszkanie. Może się na przykład okazać, że sprzedający nie jest właścicielem mieszkania bądź jest jego współwłaścicielem i nie ma zgody pozostałych na sprzedaż lokalu. Zdarzają się też przypadki, kiedy okazuje się, że zakupiliśmy mieszkanie wraz z lokatorem – ma tzw. prawo dożywotniego zamieszkiwania w lokalu. Bywa i tak, że mieszkanie jest zadłużone i dowiadujemy się o tym dopiero po zawarciu transakcji kupna-sprzedaży. Trzeba więc przede wszystkim dokładnie sprawdzić księgę wieczystą. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już po zakupie upragnionego mieszkania.

Jak już wybierzemy konkretną ofertę, to następnym krokiem będzie podpisanie umowy. Efektem pisemnego porozumienia Kupującego ze Sprzedającym jest przeniesienie własności mieszkania w zamian za określone środki finansowe. I to duże środki finansowe. Najlepiej byłoby, aby umowa została zawarta w formie aktu notarialnego. Większe bezpieczeństwo zrekompensuje dodatkowo poniesione koszty.

źródło: Wynajem

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj