Rodzina na swoim w BZ WBK

W temacie: Aktualności, Banki i kredyty, Oferty kredytowe

Jest szansa na tańszy kredyt z dopłatąDo programu „Rodzina na swoim” przystąpił bank BZ WBK. We wrześniu może się okazać, że oferuje najtańszy na rynku kredyt złotowy, w którego spłacie pomaga państwo

Wcześniej do tego rządowego programu przystąpiło już 12 banków, z PKO BP i Pekao SA na czele. Sęk w tym, że ich kredyty mieszkaniowe są drogie ze względu na marże sięgające 3 proc. Tymczasem w BZ WBK marża, która jest doliczana do trzymiesięcznej stawki WIBOR, wynosi obecnie tylko 1,35 proc.

We wrześniu może się to jednak zmienić. Marcin Krasoń z Open Finance radzi więc porównywać oferty poszczególnych banków, bo być może niektóre zdecydują się na obniżkę marży – albo ją podniosą. Różnice w ratach spłaty mogą być gigantyczne.

Załóżmy, że chcemy pożyczyć 300 tys. zł na zakup domu. Dysponujemy wkładem własnym 100 tys. zł, zaś kredyt chcemy spłacać przez 30 lat. Krasoń policzył, że w DomBanku miesięczna rata spłaty takiego kredytu wynosi obecnie 2834 zł, zaś dla porównania w BZ WBK – 1705 zł.

Budżetowa dopłata (przez osiem lat spłaty) jest identyczna dla wszystkich banków i obecnie wynosi dla kredytu o tej wysokości 805 zł. W konsekwencji w tym pierwszym banku kredytobiorca zapłaci z własnej kieszeni ratę w wysokości 2031 zł, a w drugim (jeśli utrzyma obecną marżę) – tylko 900 zł, czyli o połowę niższą. Krasoń dodaje jednak, że DomBank łatwiej daje kredyty. Poza tym np. w Pekao SA można starać się o kredyt, nie mając wkładu własnego, zaś BZ WBK wymaga sfinansowania z własnej kieszeni co najmniej jednej piątej wartości inwestycji.

W lipcu br. padł kolejny rekord sprzedaży kredytów z programu „Rodzina na swoim”. Skorzystało z niego 3405 rodzin. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może liczyć na dopłatę. Mogą się o nią starać wyłącznie małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Poza tym trzeba spełnić ustawowe warunki dotyczące powierzchni i ceny domu lub mieszkania, np. w Warszawie cena lub koszt budowy nie mogą przekroczyć 7257,6 zł za m kw.

źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi: , , , ,

Skomentuj